Prima Aprilis – święto żartownisiów
AktualnościLifestyle

Prima Aprilis – święto żartownisiów

1 kwietnia to święto wszystko żartownisiów, czyli Prima Aprilis. Z łaciny dosłownie oznacza to pierwszy dzień kwietnia.

Prima Aprilis obchodzony jest w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce. Święto te polega na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś co nie jest tak naprawdę prawdziwe. Z kolei na mediach społecznościowych pojawią się różne informacje, które są po prostu żartami. Tak naprawdę nie wiadomo skąd pochodzi ten zwyczaj.

Prima Aprilis w Polsce

Zwyczaj ten dotarł do naszego kraju z Europy Zachodniej poprzez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W tym wieku został uznany za modę staroletnią i zaczął on być obchodzony w praktycznie tej samej formie, w jakiej występuje po dzień dzisiejszy. Ten obyczaj przeniknął nawet do kręgów państwowych. Przykład z Wikipedii: Sojusz Antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem podpisano 1 kwietnia 1683, ale antydatowano go na 31 marca, aby na dokumencie nie była data właśnie Prima Aprilis.

W tym dniu poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu różnych żartów i dowcipów, naigrywaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. 1 kwietnia wówczas uważano za niepoważny i starano się w nim nie robić żadnych poważnych i ważnych rzeczy. Obchodzimy go jako dzień radosny, w którym celowo kogoś wprowadzamy w błąd.

W niektórych regionach Polski Prima Aprilis obchodzono 12 marca w dzień świętego Grzegorza – patrona uczących. Wtedy psikusy robiły dzieci w wieku szkolnym. Zwyczaj ten nosił nazwę gregorianek lub gegołów.

Źródło informacji: Wikipedia

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.