Podsumowanie zbiórki elektrośmieci i baterii za rok 2021 w Bytomiu
Aktualności

Podsumowanie zbiórki elektrośmieci i baterii za rok 2021 w Bytomiu

Miasto Bytom zrobiło podsumowanie zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i baterii za rok 2021. Ile bytomianie zebrali elektrośmieci?

Mieszkańcy Bytomia w ubiegłym roku wrzucali małe zużyte sprzęty elektryczne do czerwonych pojemników. Bytomianie chętnie korzystali także z odbiorów domowych, zgłaszanych poprzez infolinie oraz formularz online. Miasto postanowiło zrobić podsumowanie zbiórki elektrośmieci i baterii za rok 2021.

Podsumowanie zbiórki elektrośmieci i baterii za rok 2021 w Bytomiu

W 2021 roku bytomianie wrzucali zużytą elektronikę do czerwonych koszy w 25 lokalizacjach gminy. Lokalizacje pojemników można znaleźć także w aplikacji EcoHarmonogram. Korzystali także z odbiorów domowych zgłaszanych poprzez infolinię lub formularz online.

Ile zebrano elektrośmieci i baterii?
  • 68 ton
Jak przedstawia się to procentowo?
  • 60% to małe AGD,
  • 35% to duże AGD,
  • 5% to baterie.

Recykling przede wszystkim

Wszystkie elektrośmieci trafiły do ponownego przetwórstwa, czyli do profesjonalnych zakładów, gdzie odzyskano z nich między innymi metale żelazne, nieżelazne, szkło oraz tworzywa sztuczne. Z części przetworzonych elektrośmieci powstało 10 pasiek w całej Polsce, zaś w Bytomiu – 3. Mieszkańcy pomogli 240 tys. pszczół w Bytomiu.

Jaki to ma wpływ na nasze miasto?

Jedna niewłaściwie przetworzona lodówka wytwarza CO2, taki jak samochód po przejechaniu 17 tysięcy kilometrów. Przedsiębiorstwo MB Recykling, które zajmuje się recyklingiem elektrośmieci, odebrała z naszego miasta 147 lodówek.

– Rtęć, kadm, nikiel, cynk, lit… lista substancji niebezpiecznych zawartych w zużytych bateriach oraz elektrycznych śmieciach jest długa, dlatego nie powinniśmy ich gromadzić w domach i mieszkaniach. Cieszę się, że mieszkańcy Bytomia korzystali ze wszystkich rozwiązań dostępnych w projekcie Elektryczne Śmieci – przyznał Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Nauka o ekologii i pasieki z recyklingu

W mieście odbywają się warsztaty edukacyjne, zajęcia artystyczne w nurcie trash art., konkursy ekologiczne, lekcje eko oraz powstała nowoczesna platforma online Szkolne Centrum Recyklingu. Szkolne Centrum Recyklingu to edukacyjny aspekt Elektryczne Śmieci. Wszyscy w ten sposób poznajemy świat ochrony środowiska w ciekawy i nietypowy sposób.

– Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, kierując się zasadą że inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski – w tym przypadku za wiedzą w dziedzinie ekologii idą: rosnąca świadomość mieszkańców, troska o siebie, swoich najbliższych, miasto, region, całe środowisko naturalne. Gdy zrozumiemy potrzebę ochrony przyrody, naturalna będzie np. selektywna zbiórka elektrycznych śmieci – mówił Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Przykładem nauki o ekologii są pasieki z recyklingu, których stoi aż 10 w całej Polsce, z czego 3 w Bytomiu. Wykonano jest między innymi z bębnów od pralek, co stanowi jasny komunikat, że warto oddawać zużyty sprzęt elektroniczny do PSZOK-u, czerwonych pojemników lub prosto do zakładów przetwarzania.

Źródło informacji: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.