EC Szombierki zyska nowe życie. To wszystko za sprawą Grupy Arche
Aktualności

EC Szombierki zyska nowe życie. To wszystko za sprawą Grupy Arche

EC Szombierki, którą dwa lata temu uznano przez Fundację Europa Nostra za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury. Teraz, dzięki grupie Arche zyska nowe życie.

Grupa Arche zrewitalizuje zabytkowy bytomski obiekt – EC Szombierki. Nowy inwestor podpisał przedwstępna umowę na zakup poprzemysłowego obiektu z dotychczasowym właścicielem spółka Rezonator.

EC Szombierki zyska nowe życie. To wszystko za sprawą Grupy Arche

Na dzisiejszej konferencji prasowej w szombierskiej elektrociepłowni zapoznaliśmy się z planami Grupy Arche, które będą związane z zabytkowym obiektem w Bytomiu – Emila i Georga Zillmanów.

– Zainteresowaliśmy się Elektrociepłownią Szombierki kilka lat temu. Ten monumentalny obiekt wywarł na nas wrażenie, a kiedy rozpoczęła się jego degradacja, postanowiliśmy zacząć działać – mówił Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche – Chcemy stworzyć tutaj miejsce otwarte i wielofunkcyjne oparte na działalności kulturalno-oświatowej, ale również – jako największa sieć hotelowa – zamierzamy też w znacznej części wprowadzić funkcje hotelowe w budynku biurowym i rozdzielni – podkreślił Władysław Grochowski.

– Grupa Arche ma na swoim koncie wiele imponujących inwestycji nie tylko mieszkaniowych, ale również związanych z rewitalizacją przestrzeni postindustrialnych. To doświadczenie, jakim dysponuje spółka stwarza szansę dla jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce, którym jest niewątpliwie Elektrociepłownia Szombierki – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Najważniejsze w tej chwili jest jednak zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją. Mam nadzieję, że inwestor w trybie pilnym przystąpi do działań zabezpieczających. Deklarujemy pełną współpracę w procesie rewitalizacji postindustrialnej perły – podkreślił prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie prace będą wykonane na samym początku?

Na samym początku Grupa Arche musi zabezpieczyć obiekt, a w późniejszym czasie rozpoczną się prace budowlane. EC Szombierki ma nieszczelne pokrycie dachu, wilgoć wpływającą na destrukcję ścian wewnętrznych, ale i ubytki w elewacji obiektu. To największe wyzwania, z jakimi będzie musiał zmierzyć się nowy właściciel elektrociepłowni.

W tym roku obiekt ma być zabezpieczony, odbędą się prace inwentaryzacyjne i geodezyjne, które będą wspierały proces projektowy. Jeśli chodzi o poszczególne części obiektu, to w pierwszej kolejności będzie naprawiona wieża zegarowa oraz hala maszynowa wraz z kotłownią.

– Po wstępnej ocenie stanu technicznego widzimy, że budynek wymaga pilnych napraw i zabezpieczenia pokrycia dachu, a szczególnie wieży zegarowej, hali maszyn i kotłowni – mówił Piotr Grochowski, główny architekt w Grupie Arche – Dużym wyzwaniem będzie ratunek i remont elewacji ceglanej budynku kotłowni, dlatego chcemy, aby pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku i były realizowane kompleksowo na terenie całego obiektu, zaczynając od części biurowej i budynku rozdzielni – podkreślił Piotr Grochowski.

Aktualnie trudno jest stwierdzić, jakie koszty będą za zabezpieczenie dachu. Grupa Arche weryfikuje nadal stan techniczny obiektu i tworzy program funkcjonalny elektrociepłowni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będzie można oszacować środki finansowe, które będą kluczowe w procesie rewitalizacji zabytku.

EC Szombierki ponownie będzie tętnić życiem

Grupa Arche to firma, która ma 30-letnie doświadczenie na rynku w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz hotelowego. W ciągu ostatnich lat pokazała na co ich stać w zakresie modernizacji i rewitalizacji postindustrialnych obiektów oraz zabytków skazanych na zapomnienie. Przed spółką ogromne wyzwanie.

– EC Szombierki to nie jest wyzwanie o lokalnym czy regionalnym znaczeniu. To zabytek, którego przyszłość jest przedmiotem zainteresowania na poziomie Europy. O wyjątkowym znaczenie obiektu debatowano już w 2012 r. w Amsterdamie podczas dorocznej konferencji ERIH. W 2013 r. w murach tej „Industrialnej katedry” międzynarodowi eksperci ERIH nieraz podkreślali jej unikalność. Na Starym Kontynencie zachowało się tylko kilka równie wielkich historycznych elektrociepłowni. Dlatego to nie przypadek, że w 2020 r. Europa Nostra umieściła EC Szombierki na liście „7 najbardziej zagrożonych” obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego – mówił dr Adam Hajduga, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

– Czy podniosłyby się w Europie głosy oburzenia, gdyby do zniszczenia doprowadzono bardzo znany XVI-wieczny ogród we włoskiej Weronie? Pewnie tak. Wobec tego pamiętajmy, że zarówno EC Szombierki, jak i wspomniane ogrody grają w tej samej lidze. Jeden i drugi zabytek znajdziemy na wspomnianej liście – dodał wiceprezydent ERIH.

Co w ramach rewitalizacji bytomskiego zabytku?

EC Szombierki zyska nowe życie. To wszystko za sprawą Grupy Arche

Nowy inwestor planuje nowe funkcje w Elektrociepłowni Szombierki: edukacyjne, kulturalne, hotelowe i gastronomiczne. Obiekt miałby być nową siedzibą dla nowoczesnej uczelni, która zajmuje się między innymi działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Tutaj mogłyby być tak organizowane wydarzenia kulturalne: koncerty, widowiska czy też targi. Budynek miałby pełnić również rolę hotelarską i gastronomiczną oraz ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, by inni mogli poznać historię tego miejsca. Rozważane jest też umiejscowienie w dawnej EC Szombierki manufaktur dawnych rzemiosł.

– Budynek EC Szombierki jest niezwykle ciekawy i ma ogromną wartość. Niezwykle ważny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest jednak potencjał Bytomia i Śląska, gdzie znajduje się EC Szombierki – mówił Piotr Grochowski, główny architekt w Grupie Arche – EC Szombierki to symbol Śląska. Wyzwaniem tego miejsca jest na pewno skala inwestycji. Jesteśmy jednak optymistami, wierzymy w to, że efekt rewitalizacji będzie dobry i ten piękny obiekt ponownie zostanie przywrócony do życia, a mieszkańcy będą mogli z niego korzystać – dodał Piotr Grochowski.

Każda część obiektu ma być zagospodarowana na konkretne cele. W kotłowni ma powstać część eventowa-gastronomiczna, a zaś hala turbin zostanie przekształcona w salę wielofunkcyjną z możliwością organizacji bankietów, konferencji oraz koncertów.

– Obiekt daje tyle możliwości, że jesteśmy przekonani, że wypełni on nasze ambicje. Festiwale z każdej dziedziny sztuki, kultury, kongresy, konferencje, ale również targi będą stałym elementem tego miejsca – potwierdził Piotr Grochowski, główny architekt w Grupie Arche.

Co myślą bytomianie na ten temat?

– Elektrociepłownia Szombierki jest w moim życiu stale obecna. Najpierw, jako dziecko mijałem ją w drodze do kolegi, z Kleinfeldu do Szombierek. Potem widok charakterystycznych trzech kominów był nieodłącznym towarzyszem codziennych dojazdów pociągiem na studia do Gliwic. Stąd autentyczność projektu Latarnia Bytom, który w 2019 roku odpaliliśmy z okazji 25-lecia czasopisma Architektura Murapol, żeby zwrócić uwagę na rehabilitację tego typu miejsc i dać nadzieję samej Elektrociepłowni (jeden z kominów EC wystrzelił w niebo snopem światła). Cieszę się, że ta nadzieja wciąż żyje – mówił Przemo Łukasik, bytomianin, architekt, współwłaściciel Medusa Group – Dzisiaj, kiedy nowy właściciel kreśli plany wobec obiektu, ogromne podziękowania należą się dziesiątkom ludzi, którzy poświęcili swój czas, siły i pieniądze na ochronę Elektrociepłowni Szombierki przed całkowitą degradacją. Wierzę, że renesans tego obiektu będzie dla tej części Bytomia tym, czym dla zachodniego Manhattanu było otwarcie High Line – jednego z najbardziej oryginalnych deptaków świata, który powstał w ramach infrastruktury dawnej linii kolejowej: w Szombierkach zaroi się od nowych mieszkańców i inwestorów – dodał Przemo Łukasik.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji: Czy EC Szombierki ma na to szansę?

Jest szansa na to by bytomski obiekt skorzystał z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Głównym jego założeniem jest dywersyfikacja gospodarza obszarów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji klimatycznej jest szansą dla tego typu obiektów. Grupa Arche wiąże z nim szerokie nadzieje. Unia Europejska wspiera regiony w transformacji klimatycznej i pogórniczej. Nasze miasto należy do tego typu miejsc, z powodu odejścia od węgla kamiennego.

– Specjalny system transformacji w ramach InvestEU przyciąga inwestycje prywatne, dlatego chcemy wykorzystać tę możliwość i poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji otrzymać wsparcie na rewitalizację EC Szombierki – mówił Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche – Fundusz Sprawiedliwiej Transformacji to jedno ze źródeł możliwego finansowania. Kolejne to systemy, które sprawdziły się w poprzednich inwestycjach, jak Inwestycyjny System Arche i Alternatywny System Inwestycyjny – podkreślił Władysław Grochowski.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.