Aktualności

Odrestaurowano budynek glorii przy ulicy Szymanowskiego 2

Właśnie zakończono remont budynku dawnego kina Gloria przy ulicy Szymanowskiego 2 w Bytomiu. Modernizację wykonano dzięki wspólnym staraniom GSM i władz naszego miasta.

Budynek glorii mieści się przy ulicy Szymanowskiego 2. Położony w południowo-wschodniej części Rynku obiekt został wyremontowany wspólnymi siłami z Górniczą Spółdzielnią Mieszkaniową i władzami Miasta Bytom. Remont zabytkowego budynku stanowi część większego projektu rewitalizacji, który obejmuje Dworcową, Zaułek oraz okolice Rynku. Koszt inwestycji wyniósł 1,1 mln złotych, a 819 tysięcy złotych było ze dotacji unijnej.

Odrestaurowano budynek glorii przy ulicy Szymanowskiego 2

Możemy już podziwiać odrestaurowany zabytkowy budynek dawnego kina Gloria przy ulicy Szymanowskiego 2 przy bytomskim Rynku.

– Jestem dumny, że dzięki naszej inwestycji, udało się nadać nowe oblicze temu wyjątkowemu budynkowi, a tym samym dołożyć cegiełkę do zmiany wizerunku tej części Śródmieścia – mówił Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, a w szczególności wykonawcy, przedstawicielom zarządu wspólnoty oraz przedstawicielom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodał Marek Stalmach.

Jak podkreślił prezes GSM – zadanie inwestycyjne udało się zrealizować poniżej kosztorysu inwestorskiego. W tych czasach przy galopujących cenach, jest niemałym sukcesem.

Odrestaurowano budynek glorii przy ulicy Szymanowskiego 2

fot. Tymoteusz Staniek

Odnowienie kamienicy przy ulicy Szymanowskiego jest jednym z elementów projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ul. Dworcowej i Rynku”. Projekt ten wpisano do Gminnego Programu Rewitalizacji.

– Widzimy jak zmienia się Śródmieście Bytomia, jak pięknieją kamienice i ulice m.in. przy ul. Dworcowej, Rycerskiej czy ul. Zaułek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie aktualizacja GPR, która umożliwiła skorzystanie z dofinansowania unijnego przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym, dzięki czemu dziś możemy na nowo odkrywać urok takich budynków jak ten po dawnym Kinie Gloria. Dofinansowanie unijne w połączeniu z prywatnym kapitałem i ogromnym zaangażowaniem wspólnot mieszkaniowych daje niesamowity efekt – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Ceramiczny i modernistyczny bytomski budynek

Budynek dawnego kina Glorii zaprojektował Herbert Hetter, a wybudowano go w 1931 roku w stylu modernizmu. Budynek ten jest mieszkalno-usługowy z kinem w części tylnej. Już w tamtym czasie był jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów.

– W okresie międzywojennym funkcjonowały dwie szkoły modernizmu; polska i niemiecka – trudno powiedzieć która z nich była lepsza, bo obie były znakomite. Sukcesem tej inwestycji jest, że udało się mocno zbliżyć do okładzin, które zamontowane były pierwotnie na elewacji, co było możliwie dzięki dobremu projektowi i zastosowanej technologii – mówił Łukasz Konarzewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odrestaurowano budynek glorii przy ulicy Szymanowskiego 2

fot. G.Goik

Budynek składa się z kilku nachodzących na siebie sześcianów, a w tylnej jego części znajdziemy też elementy zaokrąglone. Aktualnie w obiekcie przy bytomskim Rynku działają dwa lokale użytkowe oraz znajduje się 15 mieszkań, w którym zamieszkuje 25 bytomian. Kamienica zwraca na siebie szczególną uwagę poprzez elewację, która obłożono białymi glazurowymi płytkami. Wyróżniają się one na tle dużego prostokątnego okna. Optyczną lekkość budynku osiągnięto poprzez cofnięcie dolnej kondygnacji i okna narożnikowe. Nowa elewacja robi największe wrażenie.

– Zastosowana imitacja nie rzuca się w oczy, a całość jest wyważona i dobrze współgra z zastosowanym w dolnej części budynku granitem. To efekt owocnej współpracy z Wojewódzkim i Miejskim Konserwatorem Zabytków, z którymi współpracujemy od momentu przejęcia budynku – mówi prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

fot. Tymoteusz Staniek

Konstrukcja – lepsza i docieplona

Zakres prac remontowych bytomskiej kamienicy był dość szeroki, objął najważniejsze elementy budynku, czyli elewację i dach. Na samych początku przeprowadzono demontaż odpadających płytek z elewacji, później wzmocniono stalową konstrukcję ścian i docieplono budynek wełną mineralną.

– Pod okładziną jest 8 cm wełny mineralnej, zatem zwiększyła się efektywność energetyczna, co dla mieszkańców kamienicy, w dobie rosnących cen energii ma ogromne znaczenie – mówił Marek Stalmach.

Na samym końcu przy pracach z elewacją – trzeba było zabudować specjalnie zamówiony dla tego obiektu płytki akrylowe.

– Na oryginalną okładzinę położona została nowa płytka ceramiczna. Kiedy wykonawca rozpoczął proces demontażu starej okładziny okazało się, że trzeba było usuwać ją kątówką, a to mogłoby doprowadzić do uszkodzenia stalowej konstrukcji obiektu – mówił prezes GSM.

W ramach prac zabudowano także nową stolarkę okienną w części wspólnej oraz okładziny z naturalnych materiałów na parterze kamienicy, gdzie swoje witryny mają lokale użytkowe. Mowa tutaj o sklepie i pizzerii przy ulicy Szymanowskiego 2.

– Z elewacji usunęliśmy wszystkie szyldy, a przed nami są jeszcze uzgodnienia z Wydziałem Architektury, by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla tej przestrzeni i nie zepsuć efektu nieprzemyślanymi reklamami – mówił Marek Stalmach.

fot G.Goik

Pytanie brzmi: Czy kino Gloria powróci?

Część obiektu, w którym działała placówka rozrywkowa „Gloria” spłonęła w kwietniu 2011 roku – podpaliło ją trzech nastolatków. Podczas kradzieży kabli, wrzucili oni do Sali kinowej zapalone świece. Niestety – spłonęła wtedy sala kinowa i dach, a samej placówki nie dało się już uratować. Trzy lata temu w kwietniu, prezesowi GSM udało się wywalczyć odszkodowanie w kwocie 4 mln złotych. To wszystko było możliwe, dzięki jego wielkie determinacji. W większości środki przekazano między innymi na remont budynku przy ulicy Musialika 1-3 oraz podziemi IV LO w Bytomiu.

– Odtworzenie kina w tej lokalizacji jest nierealne ze względów ekonomicznych i formalnych, ale są pomysły, by w podwórzu, które jest jeszcze w fazie zagospodarowywania, organizować raz w roku seanse filmowe. Planujemy też mural na ścianie szczytowej łączącej dawne kino z częścią mieszkalną, który będzie przypominał o historii tego miejsca – mówił Marek Stalmach.

Źródło informacji, zdjęcia: Materiały prasowe

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.