Nowe życie dla kamienic przy ulicy Mickiewicza
Nowe życie dla kamienic przy ulicy Mickiewicza w Bytomiu. Aktualnie trwa modernizacja tej bytomskiej ulicy. Niektóre budynki są już gotowe.
Powoli wyłaniają się odnowione bytomskie kamienice przy ulicy Mickiewicza. Obecnie trwa projekt rewitalizacji tej ulicy pod opieką ZBM-TBS. Efekty prac są znakomite i zaskakujące dla wykonawcą, a robotom z uwagą przyglądają się mieszkańcy Bytomia.
Nowe życie dla kamienic przy ulicy Mickiewicza
W sieci pojawiło się zdjęcie przed i po kamienicy przy ulicy Mickiewicza 19, który zrobiła na wielu z nas ogromne wrażenie. Na budynku widzimy białą cegłę i zdobione wertykalne dekoracje fasady wykonane z zielonego szkła. Taki stylem wybudowano ten budynek w 1906 roku, a jego projektantem był przedsiębiorca budowlanym Henrich Bialas. Ciekawostką jest fakt, że był on także inwestorem kamienicy przy ulicy Mickiewicza 19. Po latach kamienica ponownie zyskała swój przepiękny wygląd.
Szmaragdowe odkrycie
Wykonawca podczas czyszczenia elewacji laserowo, odkrył bryłki węgla, które jak później się okazało zmieniły swój kolor na szmaragdowy.
– Jest to bezinwazyjna metoda ablacji laserowej, czyli odparowywanie drobinek brudu z poszczególnych warstw materiału bez ingerencji w jego strukturę. W przypadku silne zabrudzonych elewacji, z jakimi mamy do czynienia na Śląsku, potrzebne jest wstępne oczyszczenie elewacji metodą hybrydową, a następnie do pracy wkracza laser – mówił Dawid Garbacki, wykonawca i właściciel bytomskiej firmy Termo Garbacki.
Porządkowanie bytomskiej kamienicy
Prace, które przywracają świetność kamienicy przy ulicy Mickiewicza 19 trwały sześć tygodni. To jedyny budynek, który dostaje nowe życie dzięki innowacyjnym technologiom stosowanym przez firmę z naszego miasta.
Mamy dla was kolejną ciekawostkę. Pracownik, który pracuje taką maszyną przy elewacji – może wyczyścić nawet 40 mkw. powierzchni. Koszt czyszczenia chemicznego elewacji jest dziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku laserowego.
– Jeśli chodzi o zakres prac naszej firmy w projekcie rewitalizacji ul. Mickiewicza, wykonaliśmy już około 80% prac. Została nam jeszcze elewacja frontowa kamienicy przy ul. Mickiewicza 38, Mickiewicza 21 oraz 23. Za półtora miesiąca będziemy podziwiać kolejne wyremontowane elewacje – mówił Dawid Garbacki.
Prace remontowe, które mieszczą się również w rewitalizacji to docieplenie ścian wewnętrznych, izolacje przeciwwilgociowe piwnic, ocieplenie strychów i sufitów w piwnicach oraz roboty towarzyszące związane z wymianą stolarki okiennej czy bram.
Rewitalizacja ulicy Mickiewicza
Projekt rewitalizacyjny ulicy Mickiewicza dotyczy 10 budynków. Większość z nich to bardzo duże i narożne kamienice o podwójnym adresie. Jak informuje koordynator projektu z ZBM-TBS Jacek Panas to kilka kamienic jest już w finalnym etapie modernizacji. W ostatnim czasie zakończono rewitalizację kamienicy przy ulicy Mickiewicza 5.
– Odsłoniliśmy elewację wyjątkowej urody kamienicy przy ul. Mickiewicza 19. W trakcie realizacji są kamienice nr 10, 11, 12 – mówił Jacek Panas, koordynator projektu z ramienia ZBM-TBS.
Prace zakończono także na tyle budynku przy ulicy Mickiewicza 38. Finał rewitalizacji zbliża się także przy kamienicy nr 21 i 23. Do końca roku powinny być zrealizowane te prace.
Modernizacja terenów przed kamienicami
Nie tylko kamienice będą zrewitalizowane, prace modernizacyjne będą odbywać się przed kamienicami na ulicy Mickiewicza. Wykonawca rozpoczął właśnie przebudowę chodników na odcinku od ulicy Powstańców Śląskich do ulicy Białego.
– Następnie wykonawca będzie realizować prace związane z zagospodarowaniem terenu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego oraz roboty związane z przebudową chodników na ul. Orląt Lwowskich na odcinku od ul. Kossaka do pl. Słowiańskiego (roboty tylko po stronie południowej) – mówił Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Co dalej?
Następne prace remontowe czekają nas na podwórku przy ulicy Mickiewicza 21 i 23. Podczas jesieni będą wykonane zieleńce na ulicy Mickiewicza od ulicy Prusa do Powstańców Śląskich oraz na ulicy Orląt Lwowskich – odcinek od Mickiewicza do placu Słowiańskiego – strona północna.
Koszt
Rewitalizacja kamienic przy bytomskiej ulicy to koszt 10 mln złotych, a z kolei prac związanych z zagospodarowaniem terenów wyniesie 2,6 mln złotych.
Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom