Nowa inwestycja energetyczna w Bytomiu
Aktualności

Nowa inwestycja energetyczna w Bytomiu

W naszym mieście powstała nowa inwestycja energetyczna stworzona przez firmę Tauron. Jest to mikrosieć – to jedyna taka mała sieć energetyczna w Polsce.

Mikrosieć – to mała sieć energetyczna, która pozwala na zagwarantowanie – nawet w sytuacjach ekstremalnych – dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. Taką inwestycją energetyczną Tauron stworzył na terenie Bytomia.

Nowa inwestycja energetyczna w Bytomiu

Mikrosieć to pierwszy taki system w Polsce od firmy Tauron, który znajduje się na terenie dawnej kopalni Szombierki w Bytomiu. System ten dysponuje mocami wiatrowymi, panelami fotowoltaicznymi oraz stabilizującymi system – magazynem energii i agregatorem gazowym.

Z czego składa się układ mikrosieci?

Nowy system energetyczny, który znajduje się w Szombierkach składa się z dwóch  instalacji fotowoltaicznych – pięciu mikroturbin wiatrowych, agregatu gazowego i magazynu energii – oraz nowoczesnej stacji transformatorowej. Dodatkowo system wyposażono w systemy bezpieczeństwa, system monitoringu, oświetlenie oraz stację meteorologiczną. Aktualnie mikrosieć Taurona zapewnia energię energetyczną 54 gospodarstwom domowym i zajmuje powierzchnię 9 tysięcy metrów kwadratowych.

Sercem całego układu jest System Zarządzania Mikrosiecią w skrócie SZM, który koordynuje pracę wszystkich elementów mikrosieci w Bytomiu. SZM odpowiada również za utrzymania bilansu energetycznego i właściwych parametrów energii elektrycznej podczas pracy off-grid, czyli kompletnie poza siecią energetyczną. Dzięki temu SZM naśladuje pracę całego systemy elektroenergetyczną. Różnią jest to, że odbywa się to lokalnie, w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł wytwórczych mikrosieci.

– Jako największa firma dystrybucyjna w kraju, szukamy rozwiązań zapewniających stabilne dostawy energii elektrycznej wszystkim klientom, niezależnie od miejsca zamieszkania. W sytuacji gwałtownego rozwoju rozproszonych źródeł energii, mikrosieci mają ogromny potencjał szczególnie w miejscach trudnodostępnych, znajdujących się na końcach sieci elektroenergetycznej – wyjaśnił Artur Warzocha, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Mikrosieć to zaawansowana technologicznie odpowiedź na coraz bardziej zauważalny trend do integracji źródeł rozproszonych w większe struktury. Zdolność do pracy wyspowej zapewni dostęp do energii nawet w przypadku blackoutu albo przerw w dostawie energii wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi – dodał wiceprezes Warzocha.

Dawna kopalnia Szombierki z mikrosiecią Taurona

Nowa inwestycja energetyczna w Bytomiu

Zbudowany system na szombierskiej kopalni ma bezkonkurencyjną zdolność do pracy sieciowej i poza siecią elektroenergetyczną. Praca instalacji w oparciu o zasilanie sieciowe lub własne, jak i proces przełączania mikrosieci między trybem synchronicznym i wyspowym. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby były w pełni bezpieczne i niezauważalne dla odbiorców. Mikrosieć w pracy wyspowej będzie zasilać konkretny fragment istniejącej sieci dystrybucyjnej. Wymaga to ścisłej współpracy ze spółką dystrybucyjną w zakresie zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa zasilania.

– Realizacja tak skomplikowanego projektu była możliwa dzięki kompetencjom i współpracy naszych pracowników z wielu spółek i obszarów biznesowych Grupy – od zespołu badań i rozwoju  po obszary wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Przetestowaną w Bytomiu mikrosieć chcemy wprowadzić do naszej oferty sprzedażowej jako rozwiązanie „szyte na miarę” – podkreślił Artur Warzocha – Zwiększeniu zainteresowania mikrosieciami sprzyjać będą rozwój rozproszonych źródeł rozproszonych i taniejące technologie magazynowania energii  – dodał wiceprezes TAURONA.

Niestety aktualnie Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej zakazuje realizacji pracy wyspowej z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej OSD. Celem spółki Tauron jest wypracowanie zasad współpracy sieci synchronicznej i podobszarów, które są zdolne do pracy wyspowej w taki sposób, aby ten zakaz przekształcić w kryteria dopuszczające pracę off-grid.

Źródło informacji, zdjęcia: Materiały prasowe Media Tauron

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.