Aktualności

Kolorowe damy z prezentami na święta dla pacjentów onkologicznych

Blisko 120 paczek świątecznych trafiło do pacjentów Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4. Mikołajami okazało się Stowarzyszenie Kolorowe Damy.

Stowarzyszenie Kolorowe Damy wręczyło 120 paczek świątecznych dla pacjentów Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Członkinie stowarzyszenia wspierają pacjentów onkologicznych w czasie świątecznym – upominkami. Nawet pandemia koronawirusa nie przeszkadza im w działaniach. Wręczenie upominków było zachowane z najwyższym reżimem sanitarnym. Założeniem Kolorowych Dam jest, by w każdej paczuszce znajdował się jeden kosmetyk. Nikt nie wie o tym lepiej, niż członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy – byłe pacjentki z Oddziału Onkologii.

Kolorowe damy z prezentami na święta dla pacjentów onkologicznych

Blisko 120 paczek świątecznych trafi do pacjentów onkologicznych w bytomskim szpitalu. Stowarzyszenie nie rezygnuje z działań w obliczu epidemii koronawirusa. Wręczenie prezentów nastąpiło w najwyższym reżimie sanitarnym.

Kolorowe damy z prezentami na święta dla pacjentów onkologicznych

– Chorowałam na raka dwa razy, w 2010 i 2016 roku. Nowotwór zaatakował piersi – mówiła Izabela Tarasewicz, jedna z Kolorowych Dam – Na Oddziale Onkologii bytomskiego szpitala doświadczyłam niesamowitej pomocy. Uratowano mi życie i zapewniono wsparcie psychiczne. Jestem pod wrażeniem ciepła, wrażliwości, zrozumienia i dobra, jakiego doświadczyłam ze strony personelu – dodała.

Izabela Tarasewicz do Kolorowych Dam dołączyła trzy lata temu.

Pani Izabela wiedząc jak wygląda pobyt pacjentów na Oddziale Onkologicznym i jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem – zagląda tam bardzo często jako wolontariuszka. Każdego pacjenta wesprze rozmową i dobrym słowem.

– Bywa, że pacjenci opowiadają o swoich rodzinach, przewartościowują życie – mówiła pani Izabela – Ktoś, kto wcześniej zmierzył się z nowotworem wie, jakich użyć słów, żeby rozmowa przyniosła oczyszczający efekt – dodała.

Stowarzyszenie Kolorowe Damy

W stowarzyszeniu znajdują się kobiety, które pokonały raka i dziś niosą pomoc innym chorym na nowotwór. W takim jak ten przygotowują upominki i rozdają je na oddziałach onkologicznych. Kosmetyk – to obowiązkowa rzecz w takiej paczcie świątecznej.

– Wygląd w chorobie jest bardzo ważny – mówi Izabela Tarasewicz – Opowiadała mi jedna z byłych pacjentek, że kiedy sięga po cień do powiek, który znalazła w paczce od nas, uruchamiają się jej pozytywne wspomnienia.

– Takie wsparcie ze strony byłych chorych jest w terapii niezwykle ważne – mówi kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Zajdel – Choroba to czas, kiedy wielu chorych traci wiarę w siebie, zaczyna unikać kontaktu z ludźmi. Takie świąteczne odwiedziny pozwalają zmienić tę perspektywę. Praktyczne porady dotyczące pielęgnacji i innych problemów – o których nie zawsze jest czas porozmawiać – to bezcenna pomoc.

Lepsze święta dla pacjentów onkologicznych

Członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy wkładają sporo wysiłku w to, żeby do pacjentów z onkologii przed świętami popłynęło jak najwięcej ciepłych słów. W tym też pomagają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rudzie Śląskiej. Przygotowują oni kartki i bombki świąteczne, którą są dołączane do paczek. Aby przed każdymi świętami coś mogło się znaleźć w paczce – stowarzyszenie przez cały rok organizuje zbiórki, współpracując z różnymi firmami.

Szczegółowych informacji na temat oczekiwanych form pomocy udziela Izabela Tarasewicz pod numerem 694 052 429.

Źródło informacji, zdjęcia: WSS nr 4 Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.