pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich
AktualnościLifestyle

Kiedy odbędzie pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich?

Jak zawsze w ostatnią niedzielę maja odbędzie się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Co musimy wiedzieć udając się na nią?

Już 29 maja odbędzie się Stanowa Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich – tak jak zawsze w ostatnią niedzielę maja. W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki będzie „Posłani w pokoju Chrystusa”. Poniżej znajdziecie harmonogram pielgrzymki, dojazd, utrudnienia drogowe i wiele innych spraw z nią związanych.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Harmonogram pielgrzymki
 • 8:00 – Godzinki o niepokalanym poczęciu
 • 8:30 – Modlitwa różańcowa
 • 9:30
  • Procesja z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej na Kalwarię
  • Powitanie pielgrzymów
  • Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca – metropolity katowickiego
 • 11:00 – Msza święta pod przewodnictwem i z homilią abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu
 • 13:45 – Godzina ewangelizacyjna ze św. Józefem i bł. Janem Machą
 • 15:00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem abp. Koadiutora Adriana Galbasa SAC

Pogotowie ratunkowe na czas pielgrzymki

Na pielgrzymce będą dostępne dwa ambulansy z Szpitala Miejskiego p.w. świętego Łukasza:

 • jeden z lekarzem i ratownikiem medycznym,
 • drugi z dwoma ratownikami medycznymi.

Karetki zaparkowane będą przy ulicy Popiełuszki 17, obok budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej. Dodatkowo o bezpieczeństwo pielgrzymów zadbają także Ratownicy Maltańscy. Za to Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe będzie stacjonowało w swojej siedzibie przy ulicy Miarki w Piekarach Śląskich.

Utrudnienia drogowe

Tak jak w zeszłym roku wprowadzony będzie zakaz poruszania się pojazdów na ulicy Bytomskiej – poza samochodami służb uprzywilejowanych. Zakaz będzie obowiązywał na odcinku od skrzyżowania z ulicą Generała Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 17:30.

Zakaz handlu będzie obowiązywał przy ulicy Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pod Lipami do skrzyżowania z ulicą Ziętka. W tych lokalizacjach od wielu lat jest wprowadzony zakaz handlu.

Miasto Piekary Śląskie również umieści tabliczki, które informują o odholowaniu pojazdów z Ziętka od skrzyżowania z ulicą Bytomską do ulicy Papieża Jana Pawła II. Zostaną też umieszczone tabliczki związane z zakazem handlu przy głównej arterii Piekary Śląskich.

Możliwość parkowania na pielgrzymce przy ulicy:
 • Karola Miarki – samochody osobowe,
 • Chopina – prawa strona, jadąc od ulicy Pod Lipami – autokary
 • Granicznej – autokary i samochody osobowe

Zmiana w komunikacji miejskiej w Piekarach Śląskich

Na ten dzień nastąpi zmiana organizacja ruchu dla autobusów linii 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700. Trasy w obydwóch kierunkach mają przebiegać ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II.

Z kolei w autobusach 164 i 264 mają być wyłączone przystanki obok osiedla Wyzwolenia na czas pielgrzymki. Nie będą one kursować w godzinach od 6:30 do 17:30. Zaś linia 780 ma być przerwana na osiedlu Wieczorka. Będzie kursowała w relacji Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka.

Linie 73 w tym dniu czeka zmiana rozkładu jazdy z niedzielnego na sobotni. Pozostałe linie będą kursować zgodnie z niedzielnym rozkładem.

Źródło informacji: TVS
Zdjęcie: UM Piekary Śląskie

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.