Festiwal Komiksów i Gier Planszowych w bytomskiej bibliotece
AktualnościKultura

Festiwal Komiksów i Gier Planszowych w bytomskiej bibliotece

W ostatni weekend w bytomskiej bibliotece odbył się Festiwal Komiksów i Gier Planszowych KWK „Kopalnia Wspaniałych Komiksów”.

Festiwal odbył się w miniony weekend – 10 i 11 czerwca w bibliotece w Bytomiu. Patronat nad tym wydarzeniem objął prezydenta Miasta Bytom – Mariusz Wołosz oraz Polska Fundacja Fantastyki Naukowej. Sprawdźmy jak było na Festiwalu Komiksów i Gier Planszowych KWK „Kopalnia Wspaniałych Komiksów”.

Skąd pomysł na festiwal komiksów?

Pomysłodawcą festiwalu był Wojtek Wu Zieliński – filozof, twórca multimedialny, konserwator dzieł sztuki, nauczyciel oraz członek ZPAP. Pan Wojtek brał udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych na terenie całego naszego kraju. Dodatkowo prowadzi również warsztaty dla dzieci i młodzieży. Współprowadzi także Galerię Czorno Izba w Gliwicach.

Festiwal Komiksów i Gier Planszowych w bytomskiej bibliotece

Kartka z dziennika festiwalu: 10 czerwca – piątek

W piątek – 10 czerwca, o godzinie 18:00 w Rotundzie biblioteki mogliśmy oglądać prace Wojtka Wu Zielińskiego zatytułowane „Kochani, machnąłem w międzyczasie…”. Na wernisażu znalazły się prace pana Wojtka z ostatnich 8 lat. Pierwszego dnia wystawa cieszyła się sporym powodzeniem.

Kartka z dziennika festiwalu: 11 czerwca – sobota

W ostatnim dniu festiwalu przed biblioteką mogliśmy zobaczyć prace taki autorów i wydawnictw jak:

 • Wojtek Wu Zieliński,
 • Galeria Czorno Izba,
 • Wydawnictwo Celuloza,
 • Tomasz Kontny,
 • Mandioca – Bartłomiej Rabij,
 • Shaundi, Sinsitra,
 • Wydawnictwo K2A – Bartłomiej Sztobryn,
 • Słowobraz,
 • timof comics,
 • Cozazycie – Asia Wardzyńska,
 • Tomxyz,
 • OttoIch,
 • Portal Games.

Komiksy i prace mogliśmy także zakupić, by powiększyć swoją kolekcję w domu lub ją dopiero rozpocząć.

Tego dnia czekały na nas także spotkania autorskie oraz warsztaty komiksowe dla dzieci – odbyły się one w godzinach przedpołudniowych. Na pierwszym spotkaniu autorskim mogliśmy wysłuchać i porozmawiać z Tomxyzem – autorem komiksu „Śpij słodko, aniołku”. Komiks ten nagrodzono Bytomskim Dymkiem – nagrodą publiczności festiwalu dla komiksu niezależnego.

Drugie spotkanie odbyło się z Ottoichem – malarzem i rzeźbiarzem, autorem okultystyczno-groteskowej serii “Dwa Gwoździe” i psychodelicznego komiksu science-fiction „Otwarta Turma”.

Podczas trzeciego spotkania autorskiego mogliśmy porozmawiać z Natalią Cholewczuk – autorką zbierającego wspaniałe recenzje „Elementarza feministycznego”.

W sobotę mogliśmy także posłuchać prelekcji „Miasto w komiksie – bohater drugiego planu” wygłoszonej przez dr Matyldę Sęk-Iwanek. Na niej dowiedzieliśmy się co łączy Gotham, Metropolis, Mega City One, Sin City, Nowy Jork, Londyn. Zmyślone i prawdziwe miasta łączą z znanymi wszystkim postaciami Batmanem, Supermanem, Kubą Rozpruwaczem, Spider-Manem i innymi.

Mogliśmy również posłuchać rozmów i wymiany zmian na panelu dyskusyjnym „Blaski i cienie polskiego komiksu niezależnego”. Na nim dyskutowali twórcy i znawcy tematyki komiksoznawczej: Wacław Forajter, Tomasz Kontny, Tomasz Nguyen, dr Matylda Sęk – Iwanek i Wojtek WU Zieliński.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie na stronie www.biblioteka.bytom.pl.

Źródło informacji, zdjęcie: Biblioteka Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.