Bytomski skwer nosi imię wokalisty zespołu Kat
Aktualności

Bytomski skwer nosi imię wokalisty zespołu Kat

Bytomski skwer nosi imię wokalisty zespołu Kat – Romana Kostrzewskiego. Tak postanowili na ostatniej sesji radni Rady Miejskiej w Bytomiu.

Na ostatnie sesji Rady Miejskiej – 24 października, radni uchwalili ustawę o nadaniu skwerowi przy ulicy Parkowej imieniem wokalisty grupy Kat – Romana Kostrzewskiego. Roman Kostrzewski zmarł w tym roku i był legendą polskiej muzyki.

Bytomski skwer nosi imię wokalisty zespołu Kat

Wokalista grupy Kat był bardzo mocno związany z naszym miastem. Wniosek dotyczący uhonorowania wokalisty, złożyli przedstawiciele powołanego w tej sprawie Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego, a pomysł ten poparło 187 bytomian oraz córka muzyka Natalia Kostrzewska. Wcześniej tą samą uchwałę podjęła Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu. Bytomski włodarz poparł inicjatywę uhonorowania Romana Kostrzewskiego. 22 radnych głosowało za, 2 się wstrzymało.

– Jestem wzruszony. Metalowo rodzino to dla nas wszystkich dobry dzień. Dziękuję prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi, jego zastępcom Adamowi Frasowi i Michałowi Biedzie, przewodniczącemu Rady Miejskiej Michałowi Staniszewskiemu oraz radnym – mówił Tomasz Grula, przedstawiciel Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego.

Kim był Roman Kostrzewski?

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Swoją karierę muzyczną zaczął w 1981 roku, kiedy w Bytomiu podczas Festiwalu Silesian Rock poznał muzyków, z którymi związał swoją ścieżkę artystyczną. W 1984 roku podczas Festiwalu w Jarocinie – grupa Kat, którą współtworzył – została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Był bardzo rozpoznawalnym polskim muzykiem, wokalistą i autorem tekstu. Tworzył i gustował w thrash metalu, heavy metalu, dark wave’ie i szeroko rozumianym rocku.

Wszystkim był najbardziej znany z zespołu Kat (1981-2004) jako wokalista i lider. Był współzałożyciele grupy Alkatraz, z którą działał artystycznie w latach 2000-2002. Później działał ponownie w Kat & Roman Kostrzewski w latach 2000-2022. Koncertował w Polsce obok takich gwiazd jak Iron Maiden czy Metallica.

Kostrzewski zmarł w wyniku choroby nowotworowej 10 lutego 2022 i pochowano go na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.