AktualnościKulturaWiadomości

Aktywny Bytom, czyli młodzi działają na rzecz miasta

Aktywny Bytom to instytucja działająca na rzecz miasta i społeczności lokalnej. Przybliża sylwetki osób ważnych dla historii miejscowości oraz skupia wokół siebie tych, którzy chcą udzielać się w życiu swojej małej ojczyzny. O szczegółach rozmawiamy z prezesem Robertem Szczepanikiem.

Ino Bytom: Jakie są główne założenia organizacji Aktywny Bytom? 
Robert Szczepanik: Aktywny Bytom to inicjatywa młodych bytomian mająca na celu polepszenie wizerunku miasta oraz skupianie młodzieżowych aktywistów z okolic w ramach jednego stowarzyszenia i w celu wypracowania spójnej wizji Bytomia w przyszłości. Zamierzamy organizować różnego rodzaju prelekcje (na przykład historyczne), których głównym tematem będzie Bytom. Jesteśmy również otwarci na współpracę i chętnie wesprzemy różnego rodzaju inicjatywy realizowane w mieście.
IB: Ile osób do tej pory zaangażowało się w działania grupy? Czy w chwili obecnej prowadzone są działania, które są szczególnie istotne?
R. Sz.: Nasza grupa na ten moment składa się z 8 aktywnych działaczy. W podejmowanych dziś działaniach skupiamy się na prowadzeniu strony na facebooku ale mamy bardzo dużo pomysłów i  rodzą nam się plany na ich realizację.
IB: Obecnie pojawiają się wpisy dotyczące osób, które odgrywały ważną rolę w historii Bytomia. Czyje życiorysy będziemy mogli jeszcze bliżej poznać dzięki Państwa działaniom?
R. Sz.: Jeżeli w Bytomiu znajduje się jakaś pamiątka po zasłużonej dla tego miasta postaci (jak na przykład tablica pamiątkowa, czy nazwa ulicy) to jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później przedstawimy historię tej osoby na naszej stronie w poście z jednej z serii o historii. Na ten moment możemy z pewnością stwierdzić, że w najbliższej przyszłości pojawią się wpisy o takich postaciach jak Carl Brugger, Paul Jackisch, Józef Ligęza i Gerwazy Gorczycki.
IB:W jaki sposób można zgłosić swoją chęć do uczestnictwa w inicjatywie Aktywny Bytom?
R.Sz.: Wystarczy napisać wiadomość na naszej stronie na facebooku lub skontaktować się z nami drogą mailową.
IB: Jakie plany zakłada się na najbliższą przyszłość?
R.Sz.: Rozwój strony na facebooku to nasz główny cel na ten moment. Niestety pandemia wirusa SARS-CoV-2 ogranicza nasze możliwości w zakresie działań w terenie. Mamy natomiast nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zaangażujemy się także w takie aktywności – realizowane już w obszarze miasta.
Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.