Aktualności

Aktualizacja z placu budowy nowego przedszkola w Miechowicach

Praca na placu budowy nowego przedszkola w Miechowicach idzie pełną parą. Przypomnijmy, że obiekt pochłonie aż 13,5 mln złotych.

Wykonawcą budowy nowego przedszkola w Bytomiu – Miechowicach została firma Meritum Grupa Budowlana z Krakowa. Budowę inwestycji firma zaczęła od wschodniej i obniżonej części budynku Przedszkola Miejskiego nr 58 przy ulicy Nowej 66.

Aktualizacja z placu budowy nowego przedszkola w Miechowicach

Na niskim parterze ma być zlokalizowany żłobek, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia techniczne. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, więc póki co nie ma mowy o opóźnieniach.

– Prace związane z budową nowego, pierwszego od 16 lat nowego przedszkola w naszym mieście idą zgodnie z harmonogramem. Wykonawca po zrealizowaniu prac przygotowawczych i ziemnych rozpoczął roboty związane z budową wschodniego skrzydła przedszkola – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Co się dzieje aktualnie na placu budowy?

Wykonawca obecnie wykonuje izolację pionową fundamentów, przeciwwilgociową i termiczną, firma przygotowuje się do zazbrojenia oraz wylania pozostałych ścian fundamentów wschodniej części budynku. Podczas wykonywania prac wykonawca musiał przełożyć część rurociągów PEC, które przeszkadzały z zaprojektowanym budynkiem. Te prace nie miały żadnego wpływu na realizację inwestycji.

Aktualizacja z placu budowy nowego przedszkola w Miechowicach

Co już wykonano?

Roboty rozpoczęły się z werwą od marca 2022 roku. Zaczęto na początku od prac przygotowawczych związanych z wykonaniem wykopów pod fundamenty oraz wylewką betonu chudego. Beton chudy to inaczej beton wyrównawczo-podkładowy, którego kluczową cechą jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję obiektu. Później rozpoczęto roboty ziemne związane z wykonaniem zbrojenia fundamentów oraz prace przygotowujące do ich wylania, jako następny etap bytomskiej inwestycji. Co już zakończono? Między innymi całość ław fundamentowych wschodniej części budynku oraz większość ścian fundamentowych – jak również mur oporowy schodów.

Nowoczesne przedszkole ze żłobkiem

Nowe przedszkole przy ulicy Nowej 66 jest realizowane zgodnie z formułą zaprojektuj-wybuduj. Wykonawcą tej inwestycji miejskiej została firma Meritum Grupa Budowlana z Krakowa, która na samym początku przygotowała kompleksową dokumentację projektową. Dzięki mogliśmy przejść do kolejnego etapu, czyli uzyskania najpotrzebniejszych pozwoleń budowlanych i zaczęcia realizacji inwestycji.

Nowy obiekt będzie miał 11 oddziałowe przedszkole wraz z oddziałem żłobkowym. Zaraz obok przedszkola powstanie parking, zagospodarowane będą tereny rekreacyjne, ale i również będzie bezpośrednie połączenie komunikacyjne z drogą gminną przy ulicy Nowej, które zapewni wykonawca inwestycji.

Jak będzie wyglądać?

Przedszkole ma zostać podzielone na sześć części: żłobek, przedszkole, pomieszczenia administracyjno-socjalne i gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy oraz części wspólne: szatnie, salę wielofunkcyjną, jadalnię, pokój dla pedagoga i logopedy.

Nowa placówka edukacyjna będzie przeznaczona dla 300 dzieci, z czego 275 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w wieku 1-3 lat. Oddział żłobkowy będzie miał osobne pomieszczenia wc dla dzieci i rodziców, salę zabaw z zespołem sanitarnym, aneks kuchenny i wydzieloną sypialnie oraz pomieszczenie dla pielęgniarki. Zaś pomieszczenia przedszkola będą składały się z sal dziecięcych – 11 pomieszczeń z sanitariami oraz sali wielofunkcyjnej.

„Stare” przedszkole

Budowa nowej placówki ruszyła, ale stara nadal funkcjonuje. Przedszkole nr 58 znajduje się w starym budynku, dlatego też ze względów bezpieczeństwa wygrodzono przejście dla dzieci oraz personelu przedszkola, które umożliwia przejście do istniejącego przedszkola. Stare przedszkole będzie rozebrane, gdy zakończy się budowa nowego. W jego miejsce powstanie między innymi nowy plac zabaw i parking.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.