Adam Matys mistrzem świata w Tetrisie
Aktualności

Adam Matys mistrzem świata w Tetrisie

Bytomianin – Adam Matys został mistrzem świata w Tetrisie. Tytuł zdobył na pierwszych Mistrzostwach Świata w Tetrisie Klasycznym w stylu DAS w Niemczech.

W miniony weekend Adam Matys – rodowity bytomianin został mistrzem świata w Tetrisie. Swój tytuł zdobył w Fürth w Niemczech, gdzie odbyły się I Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym w stylu DAS. Młody chłopak jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu. Matys ma zaledwie 19 lat, a już ma takie osiągnięcie na swoim koncie. Oprócz tego pobił rekord świata w 2020 roku w tetrisie.

Tetris

Tetris to komputerowa gra logiczna, która powstała w latach 80. XX w., polegająca na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. W ostatnich latach gra przeżywa renesans popularności.

Adam Matys mistrzem świata w Tetrisie

Na mistrzostwski zawodach nastolatek z Bytomia spisał się wspaniale. W mistrzostwach świata brało udział 55 zawodników z 20 krajów. Za ten tytuł Matys otrzymał statuetkę, dyplom, konsolę do gier oraz kartridż z oryginalną wersją gry z tego turnieju.

– Podczas turnieju próbowałem też w psychologiczny sposób wpłynąć na rywali, modyfikując pewne zagrania lub grając bardziej agresywnie – tłumaczył Adam Matys – Na poziomie mistrzowskim czasami trzeba wyłączyć myślenie i działać automatycznie – zaznaczył.

Zawody światowe w Niemczech były rozgrywane w stylu DAS, z kolei otwarte Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym rozgrywają się od ponad 10 lat w Portland w stanie Oregon w USA. Czym tak naprawdę różnią się te turnieje od siebie?

– Posłużę się analogią pływacką. Zawody w USA to styl dowolny, a mistrzostwa w stylu DAS to węższa specjalizacja, styl grzbietowy czy styl motylkowy. W otwartych Mistrzostwach Świata rywalizują przede wszystkim zawodnicy używający innych stylów niż DAS – tłumaczył bytomianin – Zapewne wybiorę się kiedyś do Portland, jednak bez szans na zdobycie tam tytułu mistrzowskiego. Przy obecnym poziomie gry, grając DAS-em, samo zakwalifikowanie się do drabinki byłoby nie lada wyczynem – przyznał.

Na zawodach w Portland – zawodnicy otrzymują premie finansowe, a sama pula wynosi 10 tysięcy dolarów.

Rekord świata Adama Matysa

Bytomianin jest znany pod pseudonimem „AdamMts”, a w grę Tetris zaczął grać 5 lat temu. Dwa lata temu pobił rekord świata w Tetrisie PAL, uzyskując najlepszy pojedynczy wynik.

– Najpierw zobaczyłem finał mistrzostw świata z 2016 roku, ale ta rozgrywka wcale nie wciągnęła, Tetris wydawał mi się wtedy przeciętną grą komputerową. Kilka miesięcy później oglądałem ćwierćfinałowy pojedynek w mistrzostwach świata i spodobało mi się, jak gra Fin Jani Herlevi. Zainteresowałem się Tetrisem, spędziłem setki godzin oglądając najlepszych zawodników świata, zacząłem też grać, chociaż wtedy w Polsce Tetris raczkował. Dopiero później nastąpił u nas renesans gry – tłumaczył – Ale w pierwszym półroczu 2022 roku musiałem odpocząć, praktycznie nie brałem do ręki kontrolera. Miałem za sobą cztery lata intensywnej gry. Ta przerwa dobrze na mnie wpłynęła – dodał.

Drużynowe Mistrzostwo Polski w szachach szybkich

Adam Matys zdobył w 2019 roku Drużynowe Mistrzostwo Polski w szachach szybkich placówek wychowania pozaszkolnego. Bytomianin gra w szachy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.

– Zajęcia u pani Iwony Kauli są interesujące, a szachy to dla mnie rozrywka intelektualna. Jestem jednak zdecydowanie lepszy w Tetrisie, a partia szachów ma skończoną liczbę ruchów w odróżnieniu od Tetrisa – zaznaczył Matys, który studiuje na Politechnice Śląskiej na kierunku matematyka.

Kolejne wyzwania Matysa

Od 16 do 18 września potrwają Mistrzostwa Polski na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a z kolei od 18 do 19 listopada w Kopenhadze odbędą się Mistrzostwa Europy.

– Nie wiem jeszcze, czy wystartuję w Toruniu, wybieram się natomiast do Danii, aby sprawdzić się na tle najlepszych zawodników Europy – dodał bytomianin.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.