Bytom będzie gromadził energię z pomocą pokopalnianych szybów
W jaki sposób Bytom będzie gromadził energię? No oczywiście z pomocą naszych pokopalnianych szybów. To będzie jedno z najbardziej istotnych działań, w których weźmie udział nasze miasto.
Celem tego przedsięwzięcia jest wykorzystanie terenów postindustrialnych do gromadzenia energii oraz budowa Śląskiego Systemy Magazynowania Energii. W piątek – 14 stycznia, na ten temat rozmawiali między innymi przedstawiciele:
- Ministerstwa Aktywów Państwowych,
- Urzędu Marszałkowskiego,
- SRK Sp. z o.o,
- KSSE SA,
- Instytutu Techniki Górniczej KOMAG,
- prezydenci:
- Rudy Śląskiej,
- Gliwic,
- Zabrza,
- reprezentujący Bytom, pierwszy zastępca prezydenta Bytomia, Michał Bieda.
Bytom będzie gromadził energię z pomocą pokopalnianych szybów
Jak mówił wiceprezydenta Bieda, w sierpniu ubiegłego roku podpisano porozumienie, które umożliwi stworzenie nowej jednostki, jaką będzie Bytomski Klaster Energii. Zespół będzie składał się z specjalistów z bytomskiego magistratu, Przedsiębiorstwa Energetyki Sp. z o.o., Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podmioty te na stałe zajmują się wytwarzaniem, dystrybucją, gromadzeniem i wykorzystywaniem energii.
– Teraz przechodzimy już do konkretnych rozwiązań. Podczas piątkowego spotkania w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG rozmawialiśmy o wykorzystaniu terenów poprzemysłowych do magazynowania energii. Bytom z racji posiadania sporych terenów pokopalnianych ma szansę stać się jednym z pierwszych miast w naszym regionie, gdzie do magazynowania energii wykorzystamy pokopalniane szyby – podkreślał wiceprezydent Michał Bieda.
Śląski System Magazynowania Energii
System ten jest szansą na podwyższeniem bezpieczeństwa energetycznego nie tylko miast naszego regionu, ale i wszystkich miast na terenie województwa śląskiego. Wiele śląskich miast i gmin na swoich terenach posiada po dawnych kopalniach – szyby, które można wykorzystać do gromadzenia energii.
Na terenie miasta jest sporo takich miejsc, dlatego władze postanowiły dołączyć do tego ogromnego przedsięwzięcia. Bytom chce wykorzystać pokopalniane szyby do budowy systemów magazynowania energii, a w tym wykorzystania źródeł odnawialnych. Do nowego systemy wstępnie zakwalifikowały się cztery kopalnie:
- Szyby Gigant i KWK Makoszowy w Zabrzu,
- KWK Ruch-Pokój w Rudzie Śląskiej,
- Szyb Budryk na terenie KWK Centrum w Bytomiu.
– Rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści. Oprócz racjonalnego przeobrażenia po górniczych obiektów, których dysponentem jest SRK w Śląski System Magazynowania Energii, zostanie zachowany industrialny obraz Śląska, utworzone nowe miejsca pracy dla pracowników zamykanych kopalń, a także przyczyni się do zmiany wizerunku regionu jako przyjaznego środowisku. Warto dodać, że proponowane rozwiązanie jest pionierskie, nie mające precedensu w świecie – podkreślali przedstawiciele Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
Projekty magazynów energii wykonanych przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, zakładają między innymi wykorzystanie technologii grawitacyjnej. Gromadzona energia jest używana do opuszczania obciążnika z wodą w szybie, oddając tym samym energię w dogodnym i możliwym czasie, gdy woda jest wypompowywana z dna szybu.
Bytomski Klaster Energii
Porozumienia zawarte latem 2021 ma na celu stworzenie Bytomskiego Klastra – to następny krok miasta w stronę rozwoju energii odnawialnej i wykorzystania czystej technologii, z których będziemy w przyszłości częściej korzysta.
– Przypomnijmy, że w Bytomiu wyznaczono już konkretne tereny, na których mogłyby powstać proekologiczne instalacje. Są to m.in. tereny zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych przy ul. Kamieńskiej – Brzezińskiej czy ul. Strzelców Bytomskich – Magdaleny 1 – mówił wiceprezydent Michał Bieda.
Podsumowując takich terenów jest blisko 64 hektary, na których można by wyprodukować łącznie 43 megawaty. Nasza gmina potrzebowałaby zapotrzebowania energetycznego na poziomie 25 megawatów. Wyprodukowaną nadwyżkę można gromadzić i później sprzedawać, co będzie miało wpływ na tańszą energię elektryczną. Dzięki temu też będziemy mieli energetyczną niezależność.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom