Aktualności

Testowanie samochodu do e-kontroli stref parkowania

Dziś na drogi naszego miasta wyjechał samochód do e-kontroli stref parkowania, który wyposażono w specjalne kamerki i czujniki. Czas na testy.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu zaczął testować samochód do e-kontroli stref parkowania w Bytomiu. Pojazd wyposażono w specjalne kamery i czujniki. E-kontrola polega na zeskanowaniu numeru rejestracyjnego pojazdu i przekazaniu go dalej do MZDiM, a później weryfikacji opłat dokonanych za parkowanie.

Testowanie samochodu do e-kontroli stref parkowania

To innowacyjne rozwiązanie jest na pewno dobre – jest sprawniejsze i szybsze. Dzięki specjalnym urządzeniom zamontowanych na dachu samochodu do e-kontroli – będzie szybka informacja do MZDiM o opłatach za parkowanie w SPP.

Testowanie samochodu do e-kontroli stref parkowania

– Testowe przejazdy pozwolą nam sprawdzić system, który mógłby w przyszłości pojawić się na bytomskich ulicach objętych strefą płatnego parkowania. Jego zaletą z pewnością byłoby podniesienie efektywności kontroli pojazdów zaparkowanych w SPP – mówił Marcin Michalik, kierownik działu Strefy Płatnego Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu – Celem strefy płatnego parkowania, która jest standardem w centrach dużych miast, jest zapewnienie rotacji na miejscach postojowych. To z kolei możliwie jest tylko, jeśli będziemy mieć pełną wiedzę o rotacji pojazdów i zminimalizujemy zjawisko unikania opłat w strefie – podkreślił Marcin Michalik.

Testowanie samochodu do e-kontroli stref parkowania

Dokładne działanie systemu do e-kontroli stref parkowania

Samochody z e-kontroli, dzięki urządzeniom zamontowanym na dachu, czyli czujnikom i kamerom – skanują tablice rejestracyjne pojazdów na terenie SPP w Bytomiu i weryfikują czy kierowcy na pewno zapłacili za postój w danej lokalizacji. Aby uniknąć pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie korzystają z parkomatu – kontrola jest wykonywana dwukrotnie w różnych odstępach czasu. Każdy pojazd poddany e-kontroli oprócz zeskanowania jego rejestracji, ma robione zdjęcie. Dzięki wykonaniu dokumentacji fotograficznej i koordynatów GPS , wiem dokładnie w jakim miejscu znajdował się skontrolowany pojazd. Samochody do e-kontroli wyposażono w czujniki, które rozpoznają, kto ma kartę SPP, która umożliwia darmowe parkowanie w naszym mieście.

System ten dopiero jest testowany, a zebrane dane będą podsumowywane przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.