barbórka
AktualnościLifestyle

Święto Górników – Barbórka

4 grudnia w Polsce obchodzona jest Barbórka. Jest to tradycyjne święto górnicze, ale oprócz górników, święto to obchodzą inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw górniczych.

Barbórka, dawniej pisano Barburka, a jeszcze inaczej nazywamy ten dzień, Dniem Górnika. Tak jak wspomnieliśmy to tradycyjne święto górnicze, które w Polsce obchodzimy 4 grudnia, czyli właśnie dziś. Św. Barbara z Nikomedii to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Święto to nie należy tylko górników, ale także do geologów i innych zawodów, które są związane z poszukiwaniem paliw kopalnianych.

Krótkie informacje na temat 4 grudnia

Dzień📅 4 grudnia
Państwa🇵🇱 Polska
Typ święta⚒ górnicze
Inne nazwy⚒ Dzień Górnika
Podobne święta🛒Dzień Handlowca, ⛓Dzień Metalowca, 👩‍🚒Dzień Strażaka

Jak wygląda święto Barbórki?

Polskie tradycyjne święto górnicze rozpoczyna się od porannej i uroczystej mszy świętej w kościele lub cechowni przy figurce św. Barbary. Później orkiestra górnicza maszerując gra między innymi swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familoki) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się również uroczyste akademie oraz spotkania. Z tej okazji organizowane są również koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Niestety huczne imprezy i świętowanie jeszcze nie w tym roku. Spowodowane jest to przez pandemię koronawirusa i wydane przez rząd obostrzenia.

My od siebie wszystkim górnikom życzmy: Ile zjazdów, tyle wyjazdów!

Źródło informacji: Wikipedia

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.