SuperLiga Tenisa rusza 2022. Zawodnicy Górnika Bytom wezmą w niej udział
AktualnościSport

SuperLiga Tenisa rusza 2022. Zawodnicy Górnika Bytom wezmą w niej udział

W 2022 roku czeka na nas wielkie wydarzenie sportowe – SuperLiga Tenisa. Zawodnicy jednego z najlepszych klubów w Polsce wezmą w niej udział.

Jeden z najlepszych klubów tenisowych w Polsce? Oczywiście mowa o Górniku Bytom. To właśnie oni wezmą udział w ogromnym wydarzeniu sportowym: SuperLiga Tenisa 2022. Już 29 maja rozpocznie się pierwszy tenisowy sezon. Na kortach w naszym kraju zobaczymy nie tylko reprezentantów z Polski, ale także zagraniczne gwiazdy.

– To bardzo ciekawy projekt, który powstaje w najlepszym momencie dla polskiego tenisa, dlatego postanowiłem objąć SuperLIgę Tenisa Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Myślę, że takie rozgrywki ligowe przyczynią się do jeszcze większej profesjonalizacji tenisa w Polsce i spowodują kolejny wzrost zainteresowania tą dyscypliną kibiców. Ale też rozwój młodych zawodników, którzy zyskają większe wsparcie ze swoich klubów i będą mogli z bliska podpatrywać znanych tenisistów, a nawet z nimi rywalizować na korcie – mówił Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

SuperLiga Tenisa rusza 2022

Sezon zasadniczy tenisowego turnieju zaczynie się 29 maja 2022 i będzie składał się aż z siedmiu kolejek. Będą one rozgrywane praktycznie zawsze w niedzielę – po cztery mecze każda. Koniec tej fazy zaplanowano na połowę sierpnia 2022 roku. Wielki finał wydarzenie odbędzie się 10-11 grudnia w Zielonej Górze, gdzie spotkają się cztery najlepsze kluby i w systemie play-off (1-4, 2-3) będą wyłonieni finaliści. Zaś później będą wyłonieni mistrzowie i medaliście pierwszego turnieju SuperLigi Tenisa. W zespołach będą rywalizować mężczyźni oraz kobiety, w singlu i deblu. Z kolei przy remisie będzie zarządzany decydujący pojedynek mikstów.

– Pierwszą rundę finałową postanowiliśmy rozegrać w tym terminie, co mecz z Czechami, czyli w dniach 10-11 grudnia, również w Zielonej Górze. Data nie jest przypadkowa, bo zaraz po naszych rozgrywkach odbywać będą się finały czeskiej Extraligi. Zresztą wszystkie terminy nie są przypadkowe, a wszystko jest skonsultowane z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Pod koniec stycznia planowana jest konferencja, na której będą podane szczegóły techniczne, jak i finansowe. Będą też podani sponsorzy wydarzenia. Co więcej, być może będzie znany międzynarodowy sponsor, którego do tej pory w polskim sporcie nie było. To będzie projekt jakiego nie było w naszym tenisie – uważa prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Trzy grupy SuperLigi Tenisa

Wydarzenie będzie podzielone na trzy grupy: Ekstraklasę, 1. Ligę i 2. Ligę, a w każdej będzie walczyło po osiem drużyn. Wiemy już kto zagra w grupie z Ekstraklasy: BKT Advange Bielsko-Biała, Górnik Bytom, AZS Poznań, CKT Grodzisk Mazowiecki, UKS Beskidy Ustroń oraz Park Tenisowy Olimpia Poznań. Pozostałe dwa zespoły będą przydzielone na początku przyszłego roku na zasadzie „dzikich kart” – na podstawie najwyższego rankingu po pierwszym okienku transferowym.

– Drugie okienko transferowe planujemy w listopadzie i nie jest ono przypadkowe, bo wtedy drużyny będą wiedziały na czym stoją, czy będą grać o tytuł, czy o utrzymanie. Do niższej ligi spadnie ostatnia drużyna, a przedostatnia zagra baraż o utrzymanie z drugą w tabeli niższej ligi. Dlatego w listopadzie będą możliwe wzmocnienia składów. Już teraz rozmowy są prowadzone z naprawdę dużymi nazwiskami, nawet z przedstawicielem męskiego Top 10. W Ekstraklasie nie będzie limitu zagranicznych zawodników, ale w podstawowej czwórce musi wystąpić co najmniej jeden Polak. W 1. Lidze będzie pół na pół, a jeśli chodzi o najniższą grupę rozgrywkową, to tam będą grali głównie Polacy i tylko jeden obcokrajowiec będzie mógł się znaleźć w podstawowym składzie – wyjaśnił Mirosław Skrzypczyński.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.