Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec trwa w najlepsze
Aktualności

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec trwa w najlepsze

Właśnie trwają intensywne prace rewitalizacyjne Kolonii Zgorzelec, czyli osiedla robotniczego w Bytomiu. Jak wygląda przebieg prac?

Familoki na osiedlu robotniczym Kolonii Zgorzelec w Bytomiu odzyskają dawny blask. Powoli, powoli do przodu i rewitalizacja będzie gotowa już w przyszłym roku. Prace remontowe przynoszą już zamierzone efekty.

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec trwa w najlepsze

Osiedle robotnicze Kolonii Zgorzelec zlokalizowane jest na pograniczu dwóch dzielnic Bytomia – Łagiewnik i Szombierek. Do niedawna straszyły tam familoki, a teraz zmieniają się w bloki mieszkalne. Rewitalizacja dotyczy 24 budynków osiedla robotniczego.

– Jestem pod wrażeniem prac, bo tak naprawdę w dużej części budynków mamy do czynienia z ich odbudową, podniesieniem z całkowitej ruiny. To dzięki środkom unijnym uda się uratować i przywrócić to miejsce mieszkańcom Bytomia i miłośnikom postindustrialnych klimatów – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

„Od stóp do głów” bytomskie familoki zostaną wyremontowane

Rewitalizacja osiedla robotnicza jest możliwa dzięki dofinansowaniu unijnego i pierwszego etapu projektu „Rewitalizacji podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec”. Projekt realizowany jest przez Bytomskie Mieszkania i teraz trwa remont 14 pustostanów.

Budynki te wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji*. Roboty w części familoków są już na finiszu, teraz został tylko montaż okien i drzwi oraz prace wykończeniowe. W zrewitalizowanych budynkach powstają mieszkania o powierzchni około 50m2.

– Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie). W wyniku realizacji tego projektu odzyskamy 40 lokali mieszkalnych – mówił Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Tak jak to wcześniej określono, odrestaurowane lokale mieszkalne trafią do następnym mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne, np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie czy też w trakcie gruntownych remontów.

Finalnym etapem tego projektu jest zagospodarowanie terenów wokół bloków mieszkalnych. Powstanie tam między innymi plac sportowy, nowe chodniki, tablice informacyjne o historii osiedla oraz staną elementy małej architektury.

Rewitalizacja wspólnot mieszkaniowych na Kolonii Zgorzelec

Kolejnym projektem, który dotyczy osiedla robotniczego Kolonii Zgorzelec to wyremontowanie 10 budynków wspólnot mieszkaniowych. Tutaj liderem projektu jest spółka ZBM-TBS. Projekt jest realizowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Wspólnoty mieszkaniowe mają:

  • odnawiane elewacje frontowe,
  • wykonywane izolacje pionowe budynków,
  • w części obiektów wymieniany jest pokrycie dachowe z przemurowaniem kominów,
  • remont klatek schodowych wraz z wymianą sieci elektrycznej i odmalowaniem oraz remontem schodów,
  • odnowienie drzwi wejściowych,
  • wymiana okienek piwnicznych na częściach wspólnych.

Prace te zostaną zrealizowane  w budynkach o numerach: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36.

Tu tak samo jak w przypadku poprzedniego projektu – tereny wspólnot mieszkaniowych będą zagospodarowane. Powstaną nowe trawniki, klomby, skalniaki, wybudowany będzie plac zabaw dla dzieci, mini kompleks sportowy z boiskami do koszykówki i siatkówki oraz stół do ping-ponga. Zostanie również oświetlony i znikną bariery architektoniczne.

Dodatkowo prowadzone są też prace, które mają na celu podłączenie wszystkich budynków do sieci światłowodowej oraz dwóch budynków do sieci gazowej.

– Wraz z Bytomskimi Mieszkaniami pracujemy nad tym, aby przy całej Kolonii Zgorzelec zmienić dotychczasowy system zasilania energetycznego z napowietrznych linii na linie poprowadzone pod ziemią – mówił Jacek Panas, z ZBM -TBS.

Po aktualizacji kosztorysów rewitalizacji dla budynków wspólnot mieszkaniowych i ich terenów – koszt wyniesie 7,5 mln złotych.

Druga młodość budynku nr 31 – Kolonia Zgorzelec po sąsiedzku

Budynek nr 31 zyska drugą młodość, tam powstaje punkt aktywności lokalnej. To miejsce będzie stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach osiedla robotniczego. Tam będą realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.