Znamy wykonawcę na modernizację ulicy Piekarskiej w Bytomiu
Aktualności

Przebudowa ulicy Piekarskiej z dotacją rządową

Modernizacja ulicy Piekarskiej z dotacją rządowa, miasto nie próżnuje i pozyskało ponad 8 mln złotych na tę inwestycję drogową w Bytomiu.

Przebudowa ulicy Piekarskiej z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto idzie jak burza i pozyskało kolejne środki na jedną z najbardziej kluczowych inwestycji drogowych. Ile udało się zdobyć? 8,1 mln złotych Bytom uzyskał z rządowej dotacji.

– Pozyskaliśmy ponad 8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ulicy Piekarskiej. Nie jest to oszałamiająca kwota – takie miasta, jak Bytom zdegradowane wieloletnią eksploatacją górniczą, powinny otrzymywać większe kwoty dofinansowań do realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Mimo to, cieszę się z dofinansowania i dziękuję za zaangażowanie radnemu Maciejowi Bartkowowi i wiceprezydentowi Michałowi Biedzie, którzy brali udział w procesie pozyskania środków na przebudowę Piekarskiej – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Dotacja rządowa

Projekt „Przebudowa torowiska w ul. Piekarskiej w Bytomiu wraz z ul. Sądową w Bytomiu” jest jednym z większych elementów programu „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. Program współfinansowano z Unii Europejskiej. Wartość bytomskiego zadania wynosi ponad 40 mln złotych netto, a brutto to kwota 49 mln złotych brutto.

Przebudowa bytomskiej ulicy wyniesie prawie 19 mln złotych, z czego 8,1 mln złotych to będzie dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W tym roku miasto otrzyma pierwszą część dofinansowania w kwocie 2,75 mln złotych, zaś w przyszłym roku pozostałe środki, czyli 5,38 mln złotych.

Wspólnymi siłami

Przebudowa ulicy Piekarskiej to już kolejna kluczowa w mieście inwestycja drogowa. Dzięki niej ulica Piekarska będzie odmieniona i nie do poznania. Zadanie to, to szeroka inwestycja, która jest możliwa dzięki porozumieniu trzech firm: Tramwaje Śląskie S.A., MZDiM – reprezentacja Miasta Bytom oraz Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.

W drodze zamówienia publicznego został właśnie wyłoniony wykonawca przebudowy ulicy Piekarskiej, a jest to firma Eurovia Polska S.A. Inwestycja będzie realizowana w trybie projektuj i buduj. Przygotowanie projektów wraz z pozyskaniem decyzji administracyjnych powinny zakończyć się zaraz na początku lipa 2022 roku. Później wykonawca przystąpi do realizacji przebudowy, która powinna potrwać nie dłużej niż rok.

Zakres bytomskiej inwestycji

Ulica Piekarska ma zostać przebudowana na całej długości i szerokości – od skrzyżowania z ulicą Sądową, aż do przystanku po północnej stronie skrzyżowania z ulicą Powstańców Śląskich. Modernizacja dotyczy również torowiska od przystanku Bytom Powstańców Śląskich wzdłuż ulicy Piekarskiej wraz z rozjazdem na skrzyżowaniu z ulicą Sądową i dalej wzdłuż ulicy Sądowej do jej skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawskich – włącznie z rozjazdem torowym.

MODERNIZACJA TOROWISKA TRAMWAJOWEGO

Torowisko będzie wykonane w prefabrykowanych płytach torowych oraz na płycie betonowej, która zostanie wykonana na miejscu, ze sprężystym mocowaniem szyn w komorach za pomocą mas poliuretanowych. Z kolei na etapie prac ziemnych wykonane będą roboty przezbrojeniowe sieci podziemnych kolidujących z zakresem torowym. Posadowione zostaną nowe słupy trakcyjne i trakcyjno-oświetleniowe, rozwieszona ma być nowa sieć trakcyjna, zastosowane będą elektryczne sterowane i ogrzewane zwrotnice oraz smarownice, nowe systemy sterowania, nowe elementy układu zasilania oraz wybudowane będą nowe platformy przystankowe, w tym również przystanki wiedeńskie. Na ostatnim przystanku linii tramwajowej nr 38, czyli przystanku Bytom Powstańców Śląskich, powstanie dwutorowa krańcówka z torem odstawczym.

ZAKRES MIEJSKI MODERNIZACJI

Miasto w ramach modernizacji wykona przebudowę chodników, peronów przystankowych, jezdni, miejsc parkingowych i zbuduje ścieżkę rowerową oraz przebudowę instalacji podziemnych. Inwestycja ma być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – osób niedowidzących oraz z trudnościami w poruszaniu się. Nowe perony mają być peronami wyniesionymi, tak aby ułatwić pasażerom łatwe wsiadanie do tramwajów. Chodzi szczególnie o historyczny wagon typu N, który obok innowacyjnego tramwaju niskopodłogowego będzie nadal obsługiwał linię nr 38.

Dodatkowo będzie przebudowane oświetlenie uliczne, powstanie ścieżka rowerowa od skrzyżowania z ulicą Wrocławską do skrzyżowania z Piłsudskiego. Uporządkowane zostaną miejsca postojowe wzdłuż całej ulicy Piekarskiej. Między Wrocławską, a Piłsudskiego ma być wykonany przy użyciu kostki ciętej, płomieniowej z uwagi na reprezentacyjny charakter fragmentu ulicy. W zakresie BPK jest przebudowani sieci wodociągowej.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.