Aktualności

Otwarto Centrum Usług Społecznych

Dziś nastąpiło otwarcie Centrum Usługo Społecznego w Bytomiu, które znajduje się przy ulicy Piekarskiej 39. Budynek przeszedł rewitalizację.

Doposażono i przeprowadzono rewitalizację budynku przy ulicy Piekarskiej 39 w Bytomiu, w którym teraz znajduje się Centrum Usług Społecznych. Inwestycja kosztowała prawie 5 mln złotych i powstała z myślą o rodzinach potrzebujących wsparcia.

Otwarto Centrum Usług Społecznych

– Ta inwestycja, to nie tylko kolejny przykład zagospodarowania opuszczonego budynku w zwartej śródmiejskiej zabudowie, ale też ukazanie zmieniającego się oblicza pomocy społecznej i świadczonych usług na rzecz mieszkańców Bytomia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego ważnego i potrzebnego projektu – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Zadanie to zrealizowano w ramach projektu „Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark)”. Łączy koszt tego przedsięwzięcia obiega na kwotę około 16 mln złotych.

„Działania merytoryczne podejmowane będą z kolei w ramach drugiej edycji projektu miękkiego Centrum Wsparcia Rodziny, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania projektowe  podejmowane są m.in. przez 10 asystentów rodziny, 7 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, psychologów, terapeutę zajęciowego oraz pedagogów” – czytam w informacji prasowej bytomskiego magistratu.

Kompleksowa rewitalizacja bytomskiego obiektu

Budynek przy Piekarskiej przez wiele lat stały pusty. Ten trzykondygnacyjny obiekt zyskał nową funkcjonalność. Wcześniej na pierwszym i drugim piętrze znajdowały się mieszkania, a na parterze zaś lokal użytkowy.

– Remont budynku, ruszył pod koniec 2020 roku, a zakres prac obejmował m. in. wymianę stropów, całej konstrukcji dachu, okien, drzwi, wszystkich niezbędnych instalacji, a także remont elewacji i zakup wyposażenia – mówiła Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań, które realizowały część inwestycyjną projektu.

– Budynek ma powierzchnię prawie 800 mkw., więc z powodzeniem udało nam się stworzyć instytucję skupiającą w jednym miejscu specjalistów różnych profesji pracujących na co dzień z rodzinami objętymi wsparciem naszego ośrodka – mówił Adam Tomaszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W odnowionym obiekcie znajdziemy między innymi pokoje asystentów rodziny, sale terapeutyczne, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, sale szkoleniowe oraz sale spotkań z rodzicami. Budynek wyposażono także w windę i jest przyjazny on rodzinom z małymi dziećmi – nie brakuje tu miejsca do zabaw.

Przyjazny i wielofunkcyjny

Pracownicy z bytomskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie spotykają się bardzo często z sytuacjami, kiedy najważniejsze jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia. Tutaj znajdziemy spokojne pokoje spotkań, gdzie w intymnych warunkach skorzystamy z pomocy np. psychologa. Jednym z komfortowych rozwiązań są pokoje widzeń wyposażone w lustra weneckie. Kolejnym komfortowym rozwiązaniem z perspektywy realizowanych zadań – adresowanych też do osób z ograniczoną władzą rodzicielska są specjalnie przygotowane pokoje ze strefą zabaw i wspomnianymi wyżej lustrami weneckimi.

–  Dzięki takiemu pomieszczeniu komfort trudnego i stresującego spotkania dziecka na co dzień przebywającego w rodzinie zastępczej, z rodzicem biologicznym pozostaje niezakłócony  – mówi Bernadeta Szwarc, Kierownik Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów w MOPR. Ponieważ obowiązki pracowników realizujących działania na rzecz dziecka i rodziny, często są związane ze współpracą z innymi podmiotami takimi jak np.:  policja, szkoła, sąd czy ośrodek adopcyjny – nowa baza z pewnością ułatwi kontakty i podejmowaną współpracę.

Rodzina przede wszystkim

Nowy obiekt – Centrum Usług Społecznych – to baza, o której marzył zespół specjalistów z bytomskiego MOPR-u. Wcześniej wszystkie funkcje, który znajduje się teraz w jednym miejscu, były rozproszone na poszczególne punkty w mieście.

– Uczymy się korzystać z tej infrastruktury, by jak najlepiej wykorzystać jej ogromny potencjał. Z każdym dniem pojawiają się pomysły na kolejne działania – od tych związanych z zajęciami dla dzieci, po spotkania z rodzicami, kręgi wsparcia. To świetny punk startowy do działań profilaktycznych, bo choć w swojej codziennej pracy mierzymy się z już zastanymi problemami, tu możemy pokazywać, że można spróbować inaczej żyć, wychowywać dzieci. Dla nas to także szansa na rozwój, poszerzanie kompetencji – mówiła Katarzyna Wesołowska  Koordynatorka projektu Centrum Wsparcia Rodziny.

Otwarto Centrum Usług Społecznych

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.