Otwarcie wystawy „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego”
Komplet na toaletkę, szkło dymione, prasowane, dekoracja ze srebra galwanizowanego, Huta „Józefina” Szklarska Poręba
AktualnościKultura

Otwarcie wystawy „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego”

Już w tym tygodniu odbędzie się otwarcie wystawy „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego” w Bytomiu. Zobaczymy na niej historyczne obiekty muzealne, ale nie tylko.

„Szkło kolekcji Muzeum Górnośląskiego” to wydarzenie, na której zwiedzający mógł obcować z historycznymi obiektami ekspozycji. To pierwsza taka wystawa od czasu otwarcia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Otwarcie wystawy „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego”

Ta ekspozycja będzie naprawdę wyjątkowa. Uczestnicy ekspozycji będą mogli obcować z obiektami muzealnym, co na pewno będzie wspaniałym doświadczeniem. Jest jeszcze jedna wyjątkowość tej wystawy, bowiem część zbiorów będzie pochodziła z prywatnego zbioru pracowników jednostki kulturalnej. Jaki jest cel tego zabiegu? Celem jest zbliżenie się do zwiedzających MG i przypomnienie im, że muzeum to miejsce dla każdego z nas, w którym wszyscy z nas mogą odnaleźć wspólne przestrzenie.

Jak będzie wygląda ekspozycja?

Jedna z pomieszczeń muzeum będzie dedykowana głównie zbiorom muzealnym – znajdziemy tam blisko 100 obiektów. Na wystawie znajdziemy część obiektów rytowanych i złoconych XVII- oraz XVII-wieczne precjoze ze śląskich hut szkła. To niezwykle cenne obiekty w kolekcji Muzeum Górnośląskiego.

„Ponadto zaprezentujemy obok siebie unikatowe autorskie wyroby zaprojektowane przez takich twórców, jak Zbigniew Horbowy i Tasios Kiriazopoulos. Nie zabraknie również rzeźbiarskiej formy ze szkła autorstwa Małgorzaty Dajewskiej czy Henryka Albina Tomaszewskiego. W gablotach po sąsiedzku stanie bogato zdobione, grawerowane szkło nowożytne, XIX-wieczne kryształowe karafki czy artdecowskie zestawy toaletowe z huty Niemen. Oprócz obiektów zobaczyć będzie można także film stworzony specjalnie na naszą ekspozycję. Zarejestrowaliśmy w nim niezwykłe ujęcia pracy mistrzów hutniczych w Krakowskiej Hucie Szkła. Wszystko to w lekkiej aranżacji, umilającej zwiedzanie wystawy” – czytamy na stronie Muzeum Górnośląskiego.

Kiedy otwarcie wystawy?

Otwarcie wystawy „Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego” odbędzie się 14 kwietnia, a będzie trwała ona do 31 lipca 2022 roku. Ekspozycję będziemy mogli zwiedzać na placu Jana III Sobieskiego 2 w Bytomiu, w Sali 322. Kuratorką wystawy jest Urszula Mikoś.

Zdjęcie, info: Muzeum Górnośląskie Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.