Nowe życie dla kamienic przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego w Bytomiu
Aktualności

Nowe życie dla kamienic przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego w Bytomiu

Rewitalizacja Śródmieście trwa w najlepsze, teraz przyszła pora na nowe życie dla kamienic przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego w Bytomiu.

Budynki przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego w Bytomiu przejdą konkretną renowację w ramach projektu „Rewitalizacja podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark”. Siedem kamienic będzie miało docieplone ściany, wyremontowane klatki schodowe, wymienioną stolarkę okienną i instalacje. Oprócz tego wyremontowane zostaną dachy, a tereny wokół kamienic będą zagospodarowane. Miasto już podpisało umowę z wykonawcą tych prac, a powinny one zostać wykonane w ciągu 14 miesięcy.

– Projekt rewitalizacji kamienic w Śródmieściu to projekt, który udało nam się uratować. Był znacząco niedoszacowany, kilkukrotnie przetargi pozostawały bez rozstrzygnięcia. Zależało nam na tym, aby wyremontować kamienice przy ul. Piłsudskiego. Dzięki dobrej współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego, pozyskaliśmy dodatkowe środki w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i wyłoniliśmy wykonawcę w ramach postępowania – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Nowe życie dla kamienic przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego w Bytomiu

Siedem kamienic zyska swój dawny blask, a chodzi o budynki przy ulicy Piłsudskiego 34-36, 38, 40, 42, 44 i 45 oraz Kwietniewskiego 22. Wykonawcą robót remontowych została firma Efekt Sp. z o.o. z Chorzowa. Co firma zrealizuje w ramach prac? Między innymi:

  • remont dachu i klatek schodowych,
  • wykona izolację przeciwwilgociową,
  • wymieni stolarkę okienną,
  • wymieni instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe,
  • ociepli ściany,
  • wykona instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z kotła gazowego dwu funkcyjnego,
  • zagospodarują tereny wokół kamienic.

– Chcemy nie tylko poprawić stan budynków komunalnych i przestrzeni wokół nich, ale również pozyskać kolejne lokale mieszkalne wyposażone we wszystkie niezbędne media – mówił Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Po pierwsze projekt budowlany, po drugie realizacja

Umowę z firmą Efekt Sp. z o.o., Bytomskie Mieszkania podpisały w ten poniedziałek – 7 lutego. Jednak zanim rozpoczną się prace renowacyjne, najpierw będzie trzeba sporządzić projekt budowlany, później trzeba uzyskać niezbędne pozwolenia konserwatorskie, następnie opracować ekspertyzy i na sam koniec otrzymać pozwolenia na budowę. Zgodnie z podpisaną umowę chorzowska firma ma 14 miesięcy od zawarcia umowy na zrealizowanie prac. Innymi mówiąc, inwestycja ma zakończyć się w drugim kwartale roku 2023.

Koszt inwestycji

Inwestycja remontu siedmiu kamienic przy ulicy Piłsudskiego i Kwietniewskiego ma pochłonąć ponad 19,3 mln złotych. Z czego 15,4 mln złotych to dotacje ze środków zewnętrznych, a całą resztę miasto pokryć z budżetu, czyli 3,9 mln złotych.

„Rewitalizacja podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark”

Renowacja siedmiu bytomskich kamienic jest częścią sporego projektu rewitalizacyjnego. W skład tego projektu również wchodzi wyburzenie budynków oficyn i zabudowań gospodarczych wraz z zagospodarowaniem terenów i podwórek. Chodzi między innymi o ulice: Katowicką, Piłsudskiego, Piekarską, Żeromskiego i Siemianowicką.

„Rewitalizacja podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark” obiega na kwotę 38 mln 316 tys. 104 zł. Wartość jaką miasto pozyskało z dofinansowań to 35 mln 72 tys. 516 zł. Z czego większa wartość dotacji pochodzi ze środków europejskich – 31 mln 380 tys. 672 zł.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.