Nowe miejsce w Bytomiu – „Skwer Spotkań”
Powstało nowe miejsce na mapie Bytomia – „Skwer Spotkań” zlokalizowany jest pomiędzy dwoma bytomskich ulicami, a znajdziemy tam również mural poświęcony Brunonowi Schulzowi.
Jak Miasto Bytom świętuje rok poświęcony Brunonowi Schulzowi? Między innymi w postaci muralu w nowym miejscu w Bytomiu – „Skwerze Spotkań”, ale nie tylko. Szereg wystaw, spektakli, koncertów, spotkań autorskich i konkursy jest poświęcony tej osobie. Uroczyste otwarcie zielonego miejsca odbyło się 8 października. Skwer Spotkań znajdziemy pomiędzy ulicą Rycerską, a Korfantego, a nazwa tej lokalizacji nie jest przypadkowa – nawiązuje ona do obrazu Brunona Schulza.
– Skwer „Spotkania” to miejsce na kulturalnej mapie Bytomia, które ma przypominać nie tylko o bogatej twórczości Brunona Schulza, ale również o Drohobyczu, naszym mieście partnerskim, gdzie żył i tworzył wybitny pisarz, malarz, rysownik oraz grafik – mówił podczas sobotniej uroczystości prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Nowe miejsce w Bytomiu – „Skwer Spotkań”
Rok 2022 jest rokiem poświęconym Brunonowi Schulzowi. W tym roku również przypadają jego 130. urodziny i 80. rocznica tragicznej śmierci. Artysta urodził się i żył w ukraińskim Drohobyczu – mieście partnerskim Bytomia. W ramach Roku Schulza miasto organizuje między innymi różne konkursy, wystawy, wernisaże i warsztaty malarskie.
To właśnie z tej okazji powstał mural Brunona Schulza na kamienicy pomiędzy Rycerską, a Korfantego w Bytomiu. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. „Skwer Spotkań” – ta nazwa wzięła się właśnie od obrazu „Spotkanie”, który możemy podziwiać na ścianie budynku.
– Nazwa nawiązuje do jedynego zachowanego olejnego obrazu Schulza zatytułowanego „Spotkanie”. Nadając taką nazwę, odnosimy się też do historii naszego miasta i jego mieszkańców oraz do współpracy pomiędzy Bytomiem a Drohobyczem – mówiła Halina Bieda, senator RP i prezes Bytomskiego Klubu Samorządowego, która współorganizowała sobotnie wydarzenie.
Na sobotnim wydarzeniu mogliśmy podziwiać wmurowanie kostki brukowej z ulicy Krokodyli w Drohobyczu (w słynnym zbiorze Schulza „Sklepy Cynamonowe” jedno z opowiadań nosi nazwę „Ulica Krokodyli”).
To uroczyste wydarzenie objął swoim honorowym patronatem mer Drohobycza – Taras Kuczma i prezydenta Bytomia – Mariusz Wołosz. Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022”. Cały projekt sfinansowano ze środków Gminy Bytom.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom