Muzeum Górnośląskie: Sztuka zdobienia – Górnośląskie kruszonki
AktualnościKultura

Muzeum Górnośląskie: Sztuka zdobienia – Górnośląskie kruszonki

Już za dwa tygodnie będziemy mogli podziwiać nową wystawę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, która będzie nosiła nazwę: Sztuka zdobienia – Górnośląskie kruszonki.

Od 26 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie dostępna wyjątkowa wystawa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń miejskiej placówki. Wystawa będzie nosiła tytuł: Sztuka zdobienia – Górnośląskie kruszonki.

Muzeum Górnośląskie: Sztuka zdobienia – Górnośląskie kruszonki

Na wystawie znajdziemy także obrazy w tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym ekspozycji będzie porcelana ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć konkurs dla kroszonkarzy, który pośród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się ogromną popularnością. Co rok bierze w nim udział około 50 uczestników. Warto tutaj nadmienić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W poprzednich latach najmłodszy uczestnik konkursu miał 18 lat, zaś najstarszy ponad 80 lat. Wszystkie prace zgłoszone na konkurs są prezentowane na ekspozycji pokonkursowej.

Każdego roku placówkę zdumiewa fakt nie tylko precyzja i estetyka wykonania kroszonek, ale także różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów. Znajdziemy tam motywy od geometryczno-kwiatowych, solarnych po abstrakcyjne. Są również pisanki wielobarwne i te pozbawione wszelakich barw na rzecz oryginalności.

Różne nazwy pisanek w regionach

Pisanki otrzymały nazwy w zależności od danego regionu, na Śląsku są to – kruszonki, a w innych częściach Polski wydmuszki czy też kraszanki. Utrwaliły się także różne tradycje ich wykonania i zdobienia.

„Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem” – czytamy na stronie bytomskiego magistratu.

Rozwiązanie konkursu

Zwycięzców konkursu poznamy 26 marca, o godzinie 15:00 podczas uroczystego otwarcia wystawy w Muzeum Górnośląskim. Podsumowaniem konkursu będzie właśnie ta wystawa, którą będziemy mogli oglądać do 30 kwietnia 2022 roku. Ekspozycja będzie dostępna w budynku filii jednostki miejskiej przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu. Konkurs swoim patronatem objął prezydent Bytomia – Mariusz Wołosz.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.