Koksownia spółki MMG w Bytomiu
Aktualności

Koksownia spółki MMG w Bytomiu

W Bytomiu zlokalizowana jest Koksownia MMG Sp. z o. o. w Bytomiu, która celuje w działania ograniczające emisję pyłów i gazu koksowniczego oraz CO2, SO2 i innych.

Koksownia spółki MMG w Bytomiu cały czas idzie w dobrym kierunku, by zwalczyć niepotrzebną emisję pyłów i gazu koksowniczego oraz innych niepokojących substancji. W tym kierunku poczyniono już kilka istotnych kroków.

Koksownia – co to jest?

To innego jak zakład przemysłowy, który produkuje koks oraz produkty uboczne koksowania węgla – gaz koksownicy, smołę benzol.

W koksowni koks i gaz surowy są wytwarzane z węgla koksującego za pomocą jego suchej destylacji. Substancje lotne w węglu są pirolizowane przez ogrzewanie do temperatury 900 °C i 1400 °C, oraz uwalniane.

Zazwyczaj koksownie są średnimi lub dużymi zakładami pracy i zatrudniają od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Powstają zazwyczaj w pobliżu regionów gdzie wydobywa się węgiel kamienny, który jest podstawowym surowcem do produkcji koksu.

Co spółka zrealizowała w 2019 i 2020 w koksowni?

Modernizacja wieży gaszenia w Koksowni MMG Sp. z o.o.

Celem tego projektu był dostosowanie parametrów pracy do wymogów wynikających z konkluzji BAT 51, czyli po prostu chodzi o ograniczenie emisji pyłu w trakcie gaszenia koksu. Rewitalizacja wieży przebiegała od marca do sierpnia 2019 roku.

Budowa filtra inercyjnego w Koksowni MMG Sp. z o.o.

W przypadku tej inwestycji trzeba było spełnić wymogi konkluzji Bat 50, która ogranicza emisję pyłów w trakcie wypychania koksu z komory baterii koksowniczej. Realizacja projektu trwała od maja do sierpnia 2020 roku.

Jakie są aktualne realizacje?

Remont komór 1 – 18 w Koksowni MMG Sp. z o.o.

Koksownia spółki MMG w Bytomiu

Projekt w realizacji od kwietnia 2020 roku i trwa nadal. Zakończenie prac przewidywane jest na marzec 2022 roku – według harmonogramu wykonawcy. Remont ma na celu zmniejszyć poziom emisji tlenków siarki z emitora opalania baterii – BAT 49.

Plany na następne inwestycje

Zakład Oczyszczania Gazu

Inwestycja musi uwzględnić konkluzje BAT nr 48 i 56, które odnoszą się do redukcji: poziomu siarkowodoru w gazie koksowniczym (BAT 48) oraz poziomu azotu ogólnego w ściekach (BAT 56).

Wysokosprawna kogeneracja

Inwestycja ta przewiduje zamontowanie wysokosprawnej kogeneracji, które siłą napędową są cztery silniki spalinowe, czterosuwowe z zapłonem iskrowym zasilany gazem koksowniczym.

Źródło informacji: MMG Sp. z o.o.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
4
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.