Klaster Energii w Bytomiu
Aktualności

Klaster Energii w Bytomiu

Dzięki Klastrowi Energii w Bytomiu zielona energia będzie czerpana między innymi z terenów postindustrialnych i miasto będzie dążyło do energetycznej samowystarczalności.

Klaster Energii w Bytomiu jak widać wniesie do miasta kilka korzyści, a to tylko część z nich. W środę – 25 stycznia, w tej kwestii porozumienie podpisali prezydent Mariusz Wołosz, przedstawiciele bytomskich spółek oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Co to będzie?

Klaster energii to porozumienie lokalnych podmiotów, które zajmują się wytwarzaniem, dystrybucją, przechowywaniem i konsumpcją energii. Efektem tej współpracy członków klastra ma być utworzenie samowystarczalnego systemu energetycznego.

Klaster Energii w Bytomiu

Do spotkania ze wszystkim stronami doszło 25 stycznia w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Tam odpowiedni dokument podpisali prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Tomasz Barski – prezes BPK Sp. z o.o., Henryk Dolewka – prezes PEC Sp. z o.o. oraz Janusz Michałek – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

– Podpisanie porozumienia to duży krok Bytomia w stronę zielonej energii i nabierającego już realnych kształtów projektu pozyskiwania energii z terenów poprzemysłowych. Formuła, którą będziemy tworzyć będzie jednak otwarta nie tylko na duże firmy, ale też na indywidualnych odbiorców. Mamy szereg możliwości, by to właśnie w Bytomiu rozpoczęła się zielona transformacja – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Dobrze zaczęte przedsięwzięcie – na początek klaster

O stworzeniu takiego przedsięwzięcia z optymizmem mówił sam prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Janusz Michałek.

– Dzięki tej inicjatywie, nie tylko łatwiej ubiegać się o dofinansowanie m.in. na tworzenie źródeł OZE, ale przede wszystkim widzimy w tych działaniach duże możliwości zachęcenia nowych inwestorów, z gwarancją dostępu do zielonej energii, wytwarzanej w odpowiedzialny sposób – mówił dr Janusz Michałek. Włączając się w liczne projekty tego typu, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne, zaawansowane ekologicznie, tzw. „zielone” miejsca pracy, ale również utrzymywać te, które już mamy. Jest to niezwykle ważne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji obszarów pogórniczych znajdujących się w województwie śląskim – dodał prezes.

Klaster umożliwi dostęp do zielonej energii

Mamy takie czasy, że od transformacji energetycznej inwestorzy wymagają nie tylko terenów inwestycyjnych, ale również i usług. Dzięki którym uzyskamy dostęp do zielonej energii – wytwarzanej w odpowiedzialny sposób.

Miasto wyznaczyło już takie tereny, na których miałabym powstać zielone instalacje – to łącznie 65 hektarów, na które składają takie miejsca między innymi jak składowiska komunalne przy ulicy:

  • Kamieńskiej – Brzezińskiej,
  • Strzelców Bytomskich – Magdaleny 1,
  • Dworskiej,
  • Orzegowskiej.

Energia z pogórniczych terenów

W piątek – 14 stycznia, w Instytucie Techniki Górniczej Komag w Gliwicach odbyło się spotkanie ekspertów z samorządowcami z pogórniczymi terenami, czyli: Bytomia, Gliwic, Zabrza i Katowic. Tam rozmawiano o innowacyjnym projekcie Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. O tym pisaliśmy już wcześniej w naszym artykule.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.