Jubileusz maestro Wiesława Ochmana w Beceku
AktualnościKultura

Jubileusz maestro Wiesława Ochmana w Beceku

Już pod koniec marca odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury jubileusz maestro Wiesława Ochmana. Kiedy się odbędzie wydarzenie?

27 marca w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się Wielka Gala z okazji 85. Urodzin maestro Wiesława Ochmana. Urodzinowe wydarzenie będzie zwieńczeniem koncertu 5. Śląskiego Festiwalu Operetki. Wiesław Ochman to Honorowy Obywatel Bytomia.

– Bytom jest dla mnie bardzo ważnym miastem z dwóch powodów: przypomina mi Pragę, gdzie się urodziłem oraz jest miejscem mojego debiutu – mówił maestro Wiesław Ochman – W tamtych latach Opera Śląska w Bytomiu stała się dla mnie i akademią i domem rodzinnym – wspominał śpiewak.

Początki kariery w Bytomiu

Maestro swoją wielką karierę zaczynał właśnie w Bytomiu. Na scenie Opery Śląskiej swój debiut miał 1 maja 1960 partią Muzeina w „Casanowie”, z kolei po kilku dniach wystąpił w „Łucji z Lammermoor”. W naszym mieście jego kariera nabrała szybkiego tempa. Po kilku latach zaczął występować w Operze Krakowskiej, a później w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Lata 1966-68 zwiastowały występy poza granicami kraju. Jego głos można było usłyszeć między innymi w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Po 1999 roku zajął się reżyserowaniem spektaklów w Operze Śląskiej.

Jubileusz maestro Wiesława Ochmana w Beceku

Już 27 marca o godzinie 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury, odbędzie się Wielka Gala z okazji 85. Urodzin maestro Wiesława Ochmana. Urodziny koncert zakończy się finałem 5. Śląskiego Festiwalu Operetki.

– Jestem dumny i cieszę się, że koncert odbędzie się w naszym mieście. Bardzo dziękuję, bo nie jest to tylko wydarzenie artystyczne, ale też wspaniały jubileusz, wielka uczta dla ducha i zastrzyk energii płynący z pokrzepiającej mocy kultury – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

– Cieszę się, że ten jubileusz może się odbyć w Bytomiu. Jednym z powodów wyboru Bytomia na miejsce koncertu był fakt, że podobnie jak mistrz, moje pierwsze kroki stawiałem na deskach Opery Śląskiej 50 lat temu. To będzie prawdziwe święto dla miłośników muzyki klasycznej, wokalno-instrumentalnej – mówił Jarosław Świtała, solista i kierownik baletu, pedagog, choreograf oraz reżyser Wielkiej Gali.

Muzyka w genach

W ślady muzyczne Wiesława Ochmana poszedł jego wnuk Krystian Ochman. Wnuka maestro również zobaczymy podczas wielkiej gali jubileuszu. Krystian Ochman już w czasach szkolnych zaczął uczyć się gry na fortepianie i trąbce, z kolei za namową dziadka przyjechał do Polski z USA – mieszkał tam z rodzicami. W Polsce zaczął studiować na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaś w 2020 roku wystartował w talent show The Voice of Poland i wygrał 11. edycję programu.

Dzięki znakomitemu występowi i wygranej w polskich eliminacjach – Krystian Ochman będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji, które odbędzie się już w maju 2022 roku w Turynie.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.