Henryk Konwiński został Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia
Henryk Konwiński to wybitna postać świata teatralnego. Dołączył on do grona wyróżnionych osób tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.
Kim jest Henryk Konwiński? Wybitna postać teatralnej branży pochodzić z Poznania, ale sercem jest bytomianinem. Jest także cenionym tancerzem, choreografem. Dziś – 30 marca otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.
Henryk Konwińskim został Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia
Na ostatniej i uroczystej sesji Rady Miejskiej w Operze Śląskiej – radni podjęli jednogłośną decyzję tej sprawie. Henryk Konwiński dołączył do grona dziesięciu osób zasłużonych dla naszego miasta. Zostali oni wyróżnieni tym orderem w XXI wieku. Wcześniej taki tytuł otrzymali między innymi Wiesław Ochman i zmarły niedawno dr Jerzy Pieniążek, Waldemar Legień, historycy profesor Piotr Obrączka i Jan Drabia oraz profesor Anita Olejek.
Zgodnie z regulaminem tego wyróżnienie, może go otrzymać osoba, która wniosła znaczący wkład w rozwój Miasta Bytom, a swoją działalnością i osobowością podniosła prestiż miasta.
– Obchodzony przez maestro Henryka Konwińskiego w ubiegłym roku jubileusz 85-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej to doskonała okazja, aby uhonorować wkład w rozwój bytomskiej kultury maestro Henryka Konwińskiego. Henryk Konwiński to wielki artysta, wspaniały człowiek, modernista wpatrzony w tradycję, zawsze wierny muzyce. Od dziś Honorowy Obywatel Miasta Bytomia. Jestem zaszczycony, że w ten sposób mogę uhonorować zasługi wybitnego tancerza, choreografa i reżysera – mówił prezydent Mariusz Wołosz, uzasadniając przedłożony projekt uchwały bytomskim radnym.
– Na Śląsku nie ma sceny, na której Henryk Konwiński nie odcisnąłby swojego piętna. Cechuje go – jak mawiał Wojciech Kilar – humanistyczny rys osobowości. Wywodzi się z pokolenia entuzjastów, ma niesamowitą umiejętność budowania więzi międzyludzkich i artystycznych, cechuje go wiarygodność i wrażliwość. To tu w Operze Śląskiej z całą pełnią objawił się jako utalentowany reżyser i choreograf – wygłosił laudację Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.
– Henryk Konwiński to wspaniały człowiek. W mojej pamięci zawsze pozostanie mazur na 60 par podczas wystawianej w bytomskich Dolomitach opery „Straszny dwór”. Dziękuję za niesamowite wzruszenia, których przez lata dostarczał nam maestro Henryk Konwiński – mówiła senator Halina Bieda.
– Jestem ogromnie wzruszony. Jest coś niezwykłego i magicznego w tym, że tak zaszczytny tytuł – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia przyznany został mi właśnie tu – w sali im. Adama Didura w Operze Śląskiej, gdzie kiedyś mieściła się moja sala baletowa, na której wylewałem siódme poty, na której przychodziły wszystkie pomysły. Jestem zaszczycony, że dołączyłem do tak znamienitych osobistości Opery Śląskiej wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, jak Tadeusz Serafin w Wiesław Ochman – mówił maestro Henryk Konwiński.
Historia Henryka Konwińskiego
Wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytom urodził się 19 listopada 1936 roku w Poznaniu. Uczył się na początku w technikum, a równocześnie w sekrecie uczęszczał do ogniska baletowego, które wówczas powstało w Państwowej Szkole Baletowej. Jako absolwent szkoły technicznej musiał odbyć tzw. nakaz pracy i wylądował w Kościerzynie, gdzie działał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kaszubskiej – do której dołączył. Po powrocie z obowiązkowej pracy dołączył do zespołu baletowego operowej sceny. Swoje pełne kwalifikacje zawodowe zdobył w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie.
W historii baletu w naszym kraju zapisał on jako niedościgniony rekordzista pod względem liczby zrealizowany przedstawień i spektakli, przygotowanych opracowań choreograficznych oraz wyreżyserowanych przedstawień operetkowych i operowych. Tańczył na łamach najważniejszych teatrów operowych, później stworzył niezapomniane choreografie dla wielu polskich oper i teatrów, w tym Opery Śląskiej. Z Operą Śląska Henryk Konwiński jest związany już pół wieku.
Ze sceną bytomskiego placówki jest związany od 1971 roku. W jednym z wywiadów mówił: „Jeszcze będąc w Poznaniu, słyszałem cudowne opowieści o bytomskim teatrze, gdzie kwiat artystów operowych: śpiewaków, tancerzy, muzyków łączyła jakaś magiczna więź, bliskość, dzięki której tworzyli wybitne, piękne przedstawienia”.
Henryk Konwiński ma na swoim koncie ponad 70 realizacji
To w naszym mieście zrealizował swój pierwszy pełnospektaklowy balet „Stworzenie świata”. Wyreżyserował także bardzo dużo spektakli operowych, operetkowych i baletowych, między innymi: „Traviata”, „Straszny dwór”, „Madame Butterfly”
Od 1971 roku do 2022 roku to aż ponad 70 spektakli, a ich zestawienie stanowiłoby kompletną historię polskiej i światowej opery, operetki oraz muzyki.
Trzy lata temu na deskach Opery Śląskiej odbyła się premiera spektaklu baletowego „Don Kichot” w jego inscenizacji i choreografii. Opera „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki to też jego działo, sam ją wyreżyserował, opracował inscenizację i choreografię. Z kolei dwa lata temu w Operze Śląskiej mogliśmy podziwiać kolejne jego dzieło, czyli spektakl operetki „Zemsta Nietoperza”.
„Na swoim artystycznym koncie ma także choreografie do wielu dzieł filmowych i telewizyjnych. Od 2008 roku Henryk Konwiński jest opiekunem artystycznym niezwykłego wydarzenia skupiającego uwagę całego krajowego środowiska tanecznego – Gali Baletowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, organizowanego we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu i Operą Śląską” – czytamy w informacji prasowej.
Podwójna świętowanie
Henryk Konwiński w ubiegłym roku obchodził swoje 85. Urodziny oraz jubileusz 65-lecia pracy artystycznej. Na bieżąco współpracuje z Operą Śląską i pomimo swojego dojrzałego wieku – nadal jest aktywny zawodowo. Jest doceniany przez krytyków, szanowany i podziwiany przez artystów oraz kochany przez publiczność. Przygotował także choreografię do „Tryptyku powstańczego”, który odbył się na bytomskim Rynku. Przestawienie było kluczową oprawą regionalnych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.
Źródło informacji, zdjęcie: Informacja prasowa UM Bytom