ec szombierki
Aktualności

Grupa Arche właścicielem EC Szombierki

Teraz oficjalnie można powiedzieć, że Grupa Arche jest nowym właścicielem postindustrialnego zabytku EC Szombierki w Bytomiu.

Grupa Arche właścicielem EC Szombierki – można rzec nareszcie się stało. Co ma planach firma? Mają zostać wykonane zabezpieczenia, które uchronią szombierski obiekt przed dalszą degradacją – te sprawy mają ziścić się jeszcze w tym roku. Bytomski zabytek w przyszłości ma pełnić nowe funkcje jakimi są – edukacja, kultura, hotelarstwo i gastronomia.

Grupa Arche właścicielem EC Szombierki

Bytomski zabytek dwa lata temu uznano za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury przez Fundację Europa Nostra. Jednak jest szansa na ratunek dla elektrociepłowni, a to wszystko jest możliwe dzięki wykupieniu go przez Grupę Arche – nowego inwestora. Spółka odkupiła EC Szombierki od dotychczasowego właściciela obiektu – firmy Rezonator za kwotę 10 mln złotych.

– W ostatnich latach Elektrociepłownia Szombierki była w rękach osób, które przyczyniły się do degradacji obiektu. Dlatego cieszy to, że postindustrialna perła ma nowego właściciela. Gratuluję Grupie Arche dobrej inwestycji. Liczę na to, że inwestor zadba o ten światowej klasy zabytek dziedzictwa przemysłowego i będzie on służył następnym pokoleniom. Deklaruję pełną współpracę ze strony miasta w procesie rewitalizacji – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Na czym skupi się nowy właściciel?

– Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji – mówił Władysław Grochowski, prezes Arche SA – Najważniejszy jest pomysł, ale my nieźle sobie radzimy z takimi obiektami i tu też sobie dobrze poradzimy. Pomysł jest. Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5 tys. mkw. Sam w sobie obiekt jest „miastotwórczy” – dodał Władysław Grochowski.

Szombierski obiekt miał zostać siedzibą dla nowoczesnej uczelni, która zajmowałaby się między innymi działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Na terenie obiektu miałby się odbywać realizowane działania kulturalne między innymi koncerty, targi czy ogromne widowiska.

Nowy właściciel planuje również na obiekcie wdrożyć funkcję hotelową i gastronomiczną. EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, by każdy z nas mógł poznać historię tego obiektu – taką obietnicę złożył prezes Grupy Arche.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.