Dzielnicowe spotkanie w Śródmieściu za nami
Wczoraj – 7 listopada w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbyło się dzielnicowe spotkanie z mieszkańcami Śródmieścia. Jakie kwestie poruszono na zebraniu?
Powróciły dzielnicowe spotkania, a ich inauguracja odbyła się w Śródmieściu. Tam mieszkańcy Śródmieścia spotkali z prezydentem Bytomia i rozmawiali na temat spraw związanych z rejonem miasta. Bytomianie poruszyli sprawy związane między innymi z przebudową ulicy Piekarskiej czy też organizacją ruchu na ulicy Miarki. Poruszono także tematy związane z programem „Czyste Powietrze”.
Dzielnicowe spotkanie w Śródmieściu za nami
Inwestycje w Śródmieściu
Jak wiemy obecnie trwa przebudowa ulicy Dworcowej w Bytomiu – jednej z wizytówej naszego miasta. Tam rewitalizacja obejmuje wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, przebudowę i zagospodarowanie całego bytomskiego deptaku oraz odnowienie 11 zabytkowych kamienic. Trwa też przebudowa ulicy Zaułek oraz trzech kamienicy w pobliżu bytomskiego Rynek. W Śródmieściu możemy znaleźć także park kieszonkowy przy ulicy Katowickiej (Zieloną Strefę), a Polonia Bytom doczeka się nowego stadionu – budowa ma zakończyć wiosną 2023 roku.
Przebudowa bytomskiej hali peronowej
Przebudowa hali peronowej to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście. W ramach modernizacji bytomskiego obiektu nastąpi przywrócenie historycznego szklenia hali, a na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki oraz tablice informacyjne. Hala także zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo będzie też przebudowana linia kolejowa nr 131 i dwie stacje PKP. Mieszkańcy pytali również o to, czy ta inwestycja obejmie montaż ekranów akustycznych przy ulicy Rostka.
Rewitalizacyjne sprawy Śródmieścia
W ramach rewitalizacji centrum naszego miasta powstało już Centrum Usług Społecznych i remontowane są kolejne kamienice komunalne. Trwa również rewitalizacja kwartału Piłsudskiego i Kwietniewskiego, w ramach której modernizowane są budynki mieszkalna oraz prowadzone są prace przy zagospodarowaniu terenów przy tej lokalizacji.
Rewitalizowana jest także kamienica przy ulicy Rycerskiej 1, teren przy ulicy Kwietniewskiego, kamienice przy ulicy Mickiewicza oraz w kwartale ulic Głęboka, Katowicka i Matejki.
Organizacja ruchu na ulicy Miarki
Co dalej z organizacją ruchu na ulicy Miarki w Bytomiu? Do końca 2022 roku potrwa projektowanie nowej organizacji ruchu. W 2023 roku ma nastąpić przebudowa i wprowadzenie nowej organizacji ruchu – wydaje nam się, że starej – przynajmniej po części 😉. Na bytomskiej ulicy będą przywrócone dwa pasy ruchu, a ścieżka rowerowo ma być przeniesiona na chodnik i będzie tworzyć ciąg pieszo-rowerowy. W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych, wokół przejść dla pieszych mają powstać azyle. Modernizacji będzie podlegała także wyspa na skrzyżowaniu z ulicami Moniuszki i Rostka. Zostanie także zachowane nowe przejście dla pieszych na wysokości ulicy Matejki.
Jakie zmiany w placówkach edukacyjnych?
W ramach programu „Lepsze umiejętności w szkołach” w placówkach edukacyjnych powstały pracownie. Szkoła Podstawowa nr 3 będzie miała nowy wygląd sali gimnastycznej, bowiem tam odbędzie się jej termomodernizacja. Dzięki oddanym głosom w BBO 2021 – miejskie przedszkola zyskały nowe place zabaw. Zaś z kolei w BBO 2022 na terenie Szkoły Podstawowej nr 35 powstał kompleks sportowo-rekreacyjny, a przy Branżowej Szkole I Stopnia boisko wielofunkcyjne.
Pilne sprawy Śródmieścia
Bytomianie apelowali o wycinkę suchych drzew przy ulicy Prusa, stworzenie ścieżek rowerowych, zagospodarowanie pustostanów, stworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych w pobliżu ulicy Piekarskiej 54, wiatę przy ulicy Powstańców Warszawskich 4-6 oraz utworzenie wybiegów dla psów. Dyskusja odbyła się również w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa w Śródmieściu i zamontowaniu większej liczby koszy na śmieci.
„Mieszkańcy dopytywali, dlaczego modernizacja chodnika zakończyła się przy ul. Moniuszki 28, a nie była kontynuowana do ul. Moniuszki 32. Zakres prac został dostosowany do uzgodnień, które wydała gazownia. Zakres remontu będzie można zwiększyć po przeprowadzeniu inwestycji przez gazownię” – informuje bytomski magistrat.
Działania BPK i PEC
Do sieci ciepłowniczej w 2022 roku przyłączono budynki przy ulicy Łużyckiej, Sądowej, Murarskiej i Piekarskiej. W 2023 roku taki stan rzeczy trafi do budynków przy ulicy Miarki, Rostka, Powstańców Warszawskich, Tarnogórskiej, Piłsudskiego, Korfantego, Rycerskiej, Webera, Kwietniewskiego, Piekarskiej i Sądowej.
BPK za to w przyszłym roku planuje przebudowę kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w rejonie ulicy Północnej, przebudowę sieci wodociągowej w ulicy Siemianowickiej oraz renowację w ulicy Wałowej.
Jakie są następne inwestycje do realizacji w tym rejonie?
W końcu zakończymy się naśmiewać z ulicy Piłsudskiego, a Bytomska Wenecja przejdzie do historii. Przetarg już rozstrzygnięto na przebudowę drogi, chodników oraz kanalizacji deszczowej na bytomskich ulicach: Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz budowę zbiornika retencyjnego pod placem Sobieskiego. Inwestycja tam będzie kosztować 2 mld złotych.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom