Czy praca zdalna wpisze się na stałe w kodeks pracy?
Aktualności

Czy praca zdalna wpisze się na stałe w kodeks pracy?

Na to pytanie chcielibyśmy znać odpowiedź i znamy. Praca zdalna być może wpisze się na stałe w kodeks pracy. Niedawno odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji.

Sejm właśnie pracuje nad wprowadzeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy. To jest odpowiedź na wniosek zarówno pracowników, jak i pracodawców. Wiceminister Stanisław Szwed na ostatnim posiedzeniu sejmowym przedstawił główne założenia projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Czy praca zdalna wpisze się na stałe w kodeks pracy?

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy, która wprowadza między innymi na stałe pracę zdalną. Pracy zdalnej nie będzie można odmówić rodzicom, a pracownik musi wskazać miejsce pracy zdalnej i taką każdorazowo zgłaszać pracodawcy.

Jakie będą obowiązki i prawa pracodawcy?

Praca zdalna ma polegać na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w lokalizacji wskazanej przez pracownika i każdorazowo ustalonym ze swoim pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów, narzędzi i sprzętu niezbędnego do jej wykonywania. Będzie również zobowiązany do pokrycia wszelakich kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej. (!) Jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub samym regulaminie. Pracodawca również będzie miał prawo skontrolować stan trzeźwości pracownika na pracy zdalnej.

Nie będzie można prawdopodobnie odmówić pracy zdalnej rodzicom

W projekcie nowelizacji zaproponowano by praca zdalna mogła przysługiwać bez odmowy między innymi rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4 lat, rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży. Wyjątkiem byłby takie rodzaje pracy, jak np. praca w służbach mundurowych.

– Teraz może mieć pozytywny wpływ na sytuację rodzin sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi – wyjaśniał wiceminister.

Praca zdalna idealnie sprawdziła się podczas pandemii koronawirusa. Teraz trzymajmy kciuki, by projekt nowelizacji kodeksu pracy przeszedł z pracą zdalną na czele.

Źródło informacji: TVS

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.