Boże Narodzenie w Polsce
Boże Narodzenie w Polsce
Bez kategoriiLifestyleWiadomości

Boże Narodzenie w Polsce – historia Świąt w 2 punktach.


Co roku Boże Narodzenie w Polsce jest bardzo wyjątkowe. Wspólnie kolędujemy, pakujemy prezenty oraz gotujemy potrawy. Spotykamy się z rodziną, otwieramy prezenty i składamy sobie życzenia. Te tradycje sprawiają, że Boże Narodzenie w Polsce zapada w pamięci. Od lat cieszy się długą i piękną historią. O historii Świąt przeczytacie w tym artykule!

Spis treści:

  1. Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja i Święto Trzech Króli
  2. Pierwsza szopka, data narodzin Chrystusa i historia kolędy

1.Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja, Święto Trzech Króli – Boże Narodzenie w Polsce

Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja, Święto Trzech Króli – Boże Narodzenie w Polsce

Pierwsza świąteczna choinka

Choinka - Boże Narodzenie w Polsce

Najwcześniejsze wspomnienia o choince na Boże Narodzenie w Polsce pochodzą z Alzacji (pogranicze Niemiec i Francji). Pierwsze zapiski historyczne sięgały końca XV wieku. W tamtych czasach domownicy ozdabiali swoje domy jabłoniami. Jednak przed Bożym Narodzeniem w Polsce nie potrafili znaleźć kwitnących drzewek. Dlatego szukali innego pomysłu, żeby udekorować swoje domostwa. Wybrali oni iglaki – rosły naturalnie w lasach. Także w ich tradycji pojawiła się choinka, którą stawiali potem w domach. Ścinali oni sosny, świerki albo jodły; przyozdabiali je jabłkami, orzechami i ozdobami z papieru.

Historia św. Mikołaja

Święty Mikołaj - Boże Narodzenie w Polsce

Legenda o św. Mikołaju sięga aż do IV wieku n.e. Były to czasy, w których żył słynny biskup Mira – jeszcze przed Boże Narodzeniem w Polsce. Zasłynął on z różnych cudów, pomocy dla potrzebujących i biednych. Przedstawiany jest jako starzec z bardzo długą brodą. Na głowie nosi infulę, a w rękach podtrzymuje się pastorałem. Niekiedy trzyma worek z prezentami i ogromny węzeł rózg. Dawniej był główną ikoną w popkulturze Świąt. Dzisiaj symbolem Bożego Narodzenia w Polsce jest współczesny Mikołaj.

Co ze współczesnym św. Mikołajem, który przed Bożym Narodzeniem w Polsce rozdaje prezenty? Jest postacią, która nie nosi ze sobą przedmiotów świętości. Jeżdzi na saniach zaprzężonych przez renifery od XIX wieku. Taki wizerunek Świętego Mikołaja pojawił się w 1823 roku. Był wymieniony w wierszu Clementa Clarke Moore’a pt. „Noc wigilijna”.

Pierwszy, ówszesny portrel Mikołaja stworzył Thomas Nast. 1 stycznia w 1881 r., na łamach „Harper’s Weekly” opublikował ilustracje św. Mikołaja. Ilustracje przedstawiały Mikołaja, który na Boże Narodzenie w Polsce (USA) rozdaje prezenty żołnierzom z wojny secesyjnej.

Święto Trzech Króli

Trzech Króli - Boże Narodzenie w Polsce

Po Bożym Narodzeniu w Polsce przypada Święto Trzech Króli. Trzech Króli to inaczej Objawienie Pańskie. Co roku Objawienie Pańskie katolicy obchodzą w dniu 6 stycznia. Z Bożym Narodzeniem w Polsce należy do najstarszych świąt, które uświęcił Kościół. Jest wyjątkowe dla wszystkich katolików. Historia Trzech Króli odnosi się do fragmentu z Ewangelii Mateusza. Opowiada o trzech mędrcach, którym drogę do Betlejem wskazała Gwiazda Betlejemska. Kiedy dotarli na miejsce, w szopce narodził się Jezus Chrystus.

Święto Trzech Króli ma trzy ważne wydarzenia. Są o Bogu, który objawił się światu w Chrystusie. Pierwsze jest o trzech Mędrcach ze Wchodu, którzy oddali pokłon Chrystusowi. Drugie opowiada o chrzcie Chrystusa w rzecze Jordan. Trzecie dotyczy wielkiego cudu w Kanie Galiliejskiej. To historia, która zapisała się na stałe w tradycji Bożego Narodzenia w Polsce i Święta Trzech Króli.

Tradycja święcenia w tym dniu złota i kadziła pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. W XVIII wieku utrwalił się zwyczaj święcenia kredy. W Święto Trzech Króli na drzwiach domów pisano nią inicjały: C†M†B lub K+M+B i datę aktualnego roku. Jest to skrót od życzenia w języku łacińskim „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) albo od trzech imion: Kacper, Melchior i Baltazar.

2.Pierwsza szopka, data narodzin Jezusa Chrystusa, historia kolędy – Boże Narodzenie w Polsce

Pierwsza szopka, data narodzin Jezusa Chrystusa, historia kolędy – Boże Narodzenie w Polsce

Pierwsza szopka

Szopka Bożonarodzeniowa - Boże Narodzenie w Polsce

Kto miał duży wpływ na szopki w Boże Narodzenie w Polsce? Duży wpływ na szopki bożonarodzeniowe miał św. Franciszek z Asyżu.

Był 24 grudnia 1223 w miejscowości Greccio we Włoszech. W Wigilię na Boże Narodzenie w Polsce stworzył on pierwszą na świecie żywą szopkę. Przedstawił ją w całości naturalnych rozmiarach. W środku znajdowały się osoby i żywie zwierzęta.

W miejscowości Greccio na wysokości 750 m.n.p.m mieścił się klasztor frańciszkański. Miejsce pod budowę klasztoru otrzymał od szlachcica Jana Wetliny. Niedaleko w grocie pierwszy raz zbudował szopkę na Boże Narodzenie w Polsce.

Kiedy w 1225 zmarł św. Fraciszek z Asyżu, członkowie jego zakonu dalej stawiali szopki. Szopki na Boże Narodzenie w Polsce prosto prezentowały wizerunek ewangeliczny. Trafiały do grona wiernych aż do dnia dzisiejszego.

Data narodzin Jezusa Chrystusa

Jezus Chrystus - Boże Narodzenie w Polsce

Nie jest wiadome, kiedy przyszedł na świat Jezus Chrystus. Znawcy Biblii uznali, że urodził się między 8, a 6 rokiem p.n.e. Jest to 746-748 rok, według kalendarza rzymskiego za czasów cesarza Oktawiana Augusta.

Ewangeliści nie określili dnia i miesiąca jego narodzin. Kościól Wschodni i Zachodni podaje, że miało to miejsce w zimie. Chrześcijanie w 3 w.n.e nie znali daty narodzin Chrystusa. Ustalili, że narodził się 25 grudnia w Boże Narodzenie w Polsce.

Zwolennicy Nowe Testamentu uznali inną datę narodzin. Według nich poczęcie Chrystusa przypada 25 marca – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.

Historia kolędy

Kolęda - Boże Narodzenie w Polsce

Źródło kolędy pochodzi z obchodów rzymskich, calendae stycznowych. Był to wyjątkowy dla Rzymian pierwszy dzień w styczniu. 1 stycznia od 153 roku (przed narodzinami Jezusa Chrystusa) konsulowie w Rzymie obejmowali urząd. Juliusz Cezar od 46 roku ustalił 1 stycznia jako początek roku administracyjnego. Z tej okazji Rzymianie odwiedzali się, składali sobie podarunki i śpiewali pieśni. Te tradycje przyjęło Chrześcijaństwo – połączyło je ze Bożym Narodzeniem w Polsce.

Pierwszą kolęgę na Boże Narodzenie w Polsce stworzył św. Franciszek z Asyżu. Była śpiewana w wybudowanej przez niego szopce. Najstraszą polską kolędą jest „Bądź zdrów, Królu Anielski” z 1424 roku. Najpopularnieszą jest „Cicha Noc”, która jest przetłumaczona na ponad 300 języków. Została stworzona w 1818 roku w niewielkim miasteczku w Aplach. Jej twórcami byli wikariusz pobliskiego kościoła ks. Józer Mohr i jego organista Franz.

Strojenie Choinki na Bytomskim Dworcu PKP – Boże Narodzenie w Polsce

Już się dowiedzieliście o historii tradycji Świąt. Teraz mamy dla was informację o ciekawym spotkaniu. Co roku przed Bożym Narodzeniem w Polsce organizujemy wydarzenie „Stroimy choinkę na bytomskim dworcu PKP”. Na czym polega? Ogłaszamy informację o evencie na naszym fanpage na Facebooku. W dniu eventu przychodzą do holu dworca chętni Bytomianie. Razem stroimy ogromną choinkę oraz kolędujemy. W trakcie eventu jest mnóstwo atrakcji: występy dla młodzieży, świąteczna atmosfera i wiele innych. Jednak w tym roku z powodu pandemii 8-ma edycja została przełożona na przyszły rok! Życzymy wesołego Bożego Narodzenia w Polsce.

"Stroimy choinkę na bytomskim dworcu PKP" - Boże Narodzenie w Polsce
"Stroimy choinkę na bytomskim dworcu PKP" - Boże Narodzenie w Polsce
"Stroimy choinkę na bytomskim dworcu PKP" - Boże Narodzenie w Polsce

Źródło: radiomaryja.pl / legalnakultura.pl / onet.pl / polskieradio.pl / forsal.pl / sciaga.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Bez kategorii

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.