Boże Narodzenie w Polsce – historia Świąt w 2 punktach.
Co roku Boże Narodzenie w Polsce jest bardzo wyjątkowe. Wspólnie kolędujemy, pakujemy prezenty oraz gotujemy potrawy. Spotykamy się z rodziną, otwieramy prezenty i składamy sobie życzenia. Te tradycje sprawiają, że Boże Narodzenie w Polsce zapada w pamięci. Od lat cieszy się długą i piękną historią. O historii Świąt przeczytacie w tym artykule!
Spis treści:
- Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja i Święto Trzech Króli
- Pierwsza szopka, data narodzin Chrystusa i historia kolędy
1.Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja, Święto Trzech Króli – Boże Narodzenie w Polsce
Pierwsza świąteczna choinka, historia św. Mikołaja, Święto Trzech Króli – Boże Narodzenie w Polsce
Pierwsza świąteczna choinka
Najwcześniejsze wspomnienia o choince na Boże Narodzenie w Polsce pochodzą z Alzacji (pogranicze Niemiec i Francji). Pierwsze zapiski historyczne sięgały końca XV wieku. W tamtych czasach domownicy ozdabiali swoje domy jabłoniami. Jednak przed Bożym Narodzeniem w Polsce nie potrafili znaleźć kwitnących drzewek. Dlatego szukali innego pomysłu, żeby udekorować swoje domostwa. Wybrali oni iglaki – rosły naturalnie w lasach. Także w ich tradycji pojawiła się choinka, którą stawiali potem w domach. Ścinali oni sosny, świerki albo jodły; przyozdabiali je jabłkami, orzechami i ozdobami z papieru.
Historia św. Mikołaja
Legenda o św. Mikołaju sięga aż do IV wieku n.e. Były to czasy, w których żył słynny biskup Mira – jeszcze przed Boże Narodzeniem w Polsce. Zasłynął on z różnych cudów, pomocy dla potrzebujących i biednych. Przedstawiany jest jako starzec z bardzo długą brodą. Na głowie nosi infulę, a w rękach podtrzymuje się pastorałem. Niekiedy trzyma worek z prezentami i ogromny węzeł rózg. Dawniej był główną ikoną w popkulturze Świąt. Dzisiaj symbolem Bożego Narodzenia w Polsce jest współczesny Mikołaj.
Co ze współczesnym św. Mikołajem, który przed Bożym Narodzeniem w Polsce rozdaje prezenty? Jest postacią, która nie nosi ze sobą przedmiotów świętości. Jeżdzi na saniach zaprzężonych przez renifery od XIX wieku. Taki wizerunek Świętego Mikołaja pojawił się w 1823 roku. Był wymieniony w wierszu Clementa Clarke Moore’a pt. „Noc wigilijna”.
Pierwszy, ówszesny portrel Mikołaja stworzył Thomas Nast. 1 stycznia w 1881 r., na łamach „Harper’s Weekly” opublikował ilustracje św. Mikołaja. Ilustracje przedstawiały Mikołaja, który na Boże Narodzenie w Polsce (USA) rozdaje prezenty żołnierzom z wojny secesyjnej.
Święto Trzech Króli
Po Bożym Narodzeniu w Polsce przypada Święto Trzech Króli. Trzech Króli to inaczej Objawienie Pańskie. Co roku Objawienie Pańskie katolicy obchodzą w dniu 6 stycznia. Z Bożym Narodzeniem w Polsce należy do najstarszych świąt, które uświęcił Kościół. Jest wyjątkowe dla wszystkich katolików. Historia Trzech Króli odnosi się do fragmentu z Ewangelii Mateusza. Opowiada o trzech mędrcach, którym drogę do Betlejem wskazała Gwiazda Betlejemska. Kiedy dotarli na miejsce, w szopce narodził się Jezus Chrystus.
Święto Trzech Króli ma trzy ważne wydarzenia. Są o Bogu, który objawił się światu w Chrystusie. Pierwsze jest o trzech Mędrcach ze Wchodu, którzy oddali pokłon Chrystusowi. Drugie opowiada o chrzcie Chrystusa w rzecze Jordan. Trzecie dotyczy wielkiego cudu w Kanie Galiliejskiej. To historia, która zapisała się na stałe w tradycji Bożego Narodzenia w Polsce i Święta Trzech Króli.
Tradycja święcenia w tym dniu złota i kadziła pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. W XVIII wieku utrwalił się zwyczaj święcenia kredy. W Święto Trzech Króli na drzwiach domów pisano nią inicjały: C†M†B lub K+M+B i datę aktualnego roku. Jest to skrót od życzenia w języku łacińskim „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) albo od trzech imion: Kacper, Melchior i Baltazar.
2.Pierwsza szopka, data narodzin Jezusa Chrystusa, historia kolędy – Boże Narodzenie w Polsce
Pierwsza szopka, data narodzin Jezusa Chrystusa, historia kolędy – Boże Narodzenie w Polsce
Pierwsza szopka
Kto miał duży wpływ na szopki w Boże Narodzenie w Polsce? Duży wpływ na szopki bożonarodzeniowe miał św. Franciszek z Asyżu.
Był 24 grudnia 1223 w miejscowości Greccio we Włoszech. W Wigilię na Boże Narodzenie w Polsce stworzył on pierwszą na świecie żywą szopkę. Przedstawił ją w całości naturalnych rozmiarach. W środku znajdowały się osoby i żywie zwierzęta.
W miejscowości Greccio na wysokości 750 m.n.p.m mieścił się klasztor frańciszkański. Miejsce pod budowę klasztoru otrzymał od szlachcica Jana Wetliny. Niedaleko w grocie pierwszy raz zbudował szopkę na Boże Narodzenie w Polsce.
Kiedy w 1225 zmarł św. Fraciszek z Asyżu, członkowie jego zakonu dalej stawiali szopki. Szopki na Boże Narodzenie w Polsce prosto prezentowały wizerunek ewangeliczny. Trafiały do grona wiernych aż do dnia dzisiejszego.
Data narodzin Jezusa Chrystusa
Nie jest wiadome, kiedy przyszedł na świat Jezus Chrystus. Znawcy Biblii uznali, że urodził się między 8, a 6 rokiem p.n.e. Jest to 746-748 rok, według kalendarza rzymskiego za czasów cesarza Oktawiana Augusta.
Ewangeliści nie określili dnia i miesiąca jego narodzin. Kościól Wschodni i Zachodni podaje, że miało to miejsce w zimie. Chrześcijanie w 3 w.n.e nie znali daty narodzin Chrystusa. Ustalili, że narodził się 25 grudnia w Boże Narodzenie w Polsce.
Zwolennicy Nowe Testamentu uznali inną datę narodzin. Według nich poczęcie Chrystusa przypada 25 marca – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.
Historia kolędy
Źródło kolędy pochodzi z obchodów rzymskich, calendae stycznowych. Był to wyjątkowy dla Rzymian pierwszy dzień w styczniu. 1 stycznia od 153 roku (przed narodzinami Jezusa Chrystusa) konsulowie w Rzymie obejmowali urząd. Juliusz Cezar od 46 roku ustalił 1 stycznia jako początek roku administracyjnego. Z tej okazji Rzymianie odwiedzali się, składali sobie podarunki i śpiewali pieśni. Te tradycje przyjęło Chrześcijaństwo – połączyło je ze Bożym Narodzeniem w Polsce.
Pierwszą kolęgę na Boże Narodzenie w Polsce stworzył św. Franciszek z Asyżu. Była śpiewana w wybudowanej przez niego szopce. Najstraszą polską kolędą jest „Bądź zdrów, Królu Anielski” z 1424 roku. Najpopularnieszą jest „Cicha Noc”, która jest przetłumaczona na ponad 300 języków. Została stworzona w 1818 roku w niewielkim miasteczku w Aplach. Jej twórcami byli wikariusz pobliskiego kościoła ks. Józer Mohr i jego organista Franz.
Strojenie Choinki na Bytomskim Dworcu PKP – Boże Narodzenie w Polsce
Już się dowiedzieliście o historii tradycji Świąt. Teraz mamy dla was informację o ciekawym spotkaniu. Co roku przed Bożym Narodzeniem w Polsce organizujemy wydarzenie „Stroimy choinkę na bytomskim dworcu PKP”. Na czym polega? Ogłaszamy informację o evencie na naszym fanpage na Facebooku. W dniu eventu przychodzą do holu dworca chętni Bytomianie. Razem stroimy ogromną choinkę oraz kolędujemy. W trakcie eventu jest mnóstwo atrakcji: występy dla młodzieży, świąteczna atmosfera i wiele innych. Jednak w tym roku z powodu pandemii 8-ma edycja została przełożona na przyszły rok! Życzymy wesołego Bożego Narodzenia w Polsce.
Źródło: radiomaryja.pl / legalnakultura.pl / onet.pl / polskieradio.pl / forsal.pl / sciaga.pl