Becekowskie kino z pętlą indukcyjną
AktualnościKultura

Becekowskie kino z pętlą indukcyjną

Mamy dobrą informację dla miłośników kina. Becekowskie kino z pętlą indukcyjną. Teraz będzie wyraźniej, bez zakłóceń i zniekształceń.

Nowocześniej będzie w becekowskim kinie. Placówka zyskała pętlę indukcyjną, dzięki osoby niedosłyszące będzie lepiej oglądało się seansy filmowej. Będzie wyraźniej, bez zakłóceń i zniekształceń. Pętla indukcyjna to innowacyjny system wspomagania słuchu.

– Od dawna zależało na tym, aby nasze sale kinowe były przyjazne dla osób o szczególnych potrzebach, dlatego cieszymy się, że dzięki tej inwestycji obiekt stał się dla nich dostępniejszy, a nasi widzowie będą mogli w pełni korzystać z naszej oferty filmowej – mówiła Krystyna Jankowiak – Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury.

Becekowskie kino z pętlą indukcyjną

W 2021 roku Becek otrzymał dotację w wysokości 55 tysięcy złotych na realizację projektu „Zakup wyposażenia dla BCKina”. Dzięki otrzymanym pieniądzom z dofinansowania ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Programu Operacyjnego „Rozwój kin” – zainstalowano pętlę indukcyjną w kasie placówki oraz na sali kinowej Gloria. Oby dwa miejsca są już w pełni przygotowane na ugoszczenie osób z aparatami słuchowymi, ale i również zakupiono nowy ekran.

– Dzięki tym działaniom udało nam się dostosować instytucję do potrzeb osób słabosłyszących, poprawić zrozumiałość mowy u widzów, którzy korzystają z aparatów słuchowych oraz ulepszyć jakość obrazu podczas seansów fimowych – tłumaczyła Krystyna Jankowiak – Markwica.

Koszt projektu to ponad 111 tysięcy złotych, z czego wkład własny pokryto częściowo ze środków Bytomskiego Centrum Kultury (ponad 11 tysięcy złotych).

Czym jest pętla indukcyjna?

Jest to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, która korzysta na co dzień z aparatu słuchowego lub implantu.

„Osoby korzystające z aparatów słuchowych często borykają się z problemem negatywnego wpływu akustyki szczególnie w większych pomieszczeniach. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku.” – czytam na stronie bytomskiego magistratu.

Dzięki systemowi pętli indukcyjnej możemy wzmocnić pętle oraz przewody odpowiednio ułożone w pomieszczeniu. Do wzmacniacza podłączone jest źródło dźwięku – mikrofon, system nagłośnieniowy pomieszczenia itp. rzeczy.

Ze wzmacniacza odpowiednio przetworzony i wzmocniony sygnał w postaci prądu przekazywany jest na przewód pętli indukcyjnej i na skutek zjawiska indukcji magnetycznej – już jako zmienne pole magnetyczne jest przekazywany do aparatu słuchowego, który sygnał ten zamienia na dźwięk.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.