AktualnościSport

102 urodziny klubu sportowego Polonia Bytom

4 stycznia – 102 urodziny obchodził klub sportowy Polonia Bytom. Z tej okazji w siedzibie Klubu Seniora Polonii Bytom odbyło uroczyste spotkanie z byłymi piłkarzami i działaczami.

Wczoraj odbyło się uroczyste spotkanie w Klubie Seniora Polonii Bytom z byłymi piłkarzami, działaczami oraz prezydentem Bytomia z okazji 102 urodzin klubu sportowego Polonia Bytom. Spotkanie odbyło się przy ulicy Kolejowej 6, gdzie atmosfera była wesoła, no i uroczysta.

102 urodziny klubu sportowego Polonia Bytomia

102 urodziny klubu sportowego Polonia Bytomia

Na uroczystym spotkaniu seniorzy klubu wspominali dawne historie oraz rozmawiali o dalszej przyszłości klubu. W Klubie Seniora zjawiły się klubowe legendy – Władysław Kłoczko, Paweł Harmak, Czesław Bryłka, Damian Binek, Józef Kurzok i Jan Górski. W spotkaniu brał udział również prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz działacze BS Polonii Bytom: Władysław Kłoczko, Paweł Harmak, Czesław Bryłka, Damian Binek, Józef Kurzok i Jan Górski.

Coraz lepsza przyszłość dla klubu

– To była dla mnie ogromna przyjemność, bo mogłem spotkać się z osobami, które przez wiele lat pracowały dla dobra Polonii i oddały serce klubowi. Wspominaliśmy dawnych piłkarzy, niezapomniane mecze, ale rozmawialiśmy również o przyszłości, bo Polonia doczeka się nowego piłkarskiego obiektu – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

W czerwcu minionego roku – spółka BS Polonia Bytom podpisała umowę z wykonawcą na budowę nowego boiska sportowego wraz z zapleczem treningowym przy ulicy Olimpijskiej oraz Piłkarskiej.

– W miłej atmosferze dyskutowaliśmy o czasach chwały bytomskiej Polonii oraz o tym, co nas czeka, bo przed klubem rysują się bardzo ciekawe perspektywy. Podziękowaliśmy również prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi za dotrzymanie słowa i wybudowanie pięknego lodowiska – mówił Paweł Harmak.

Paweł Harmak był hokeistą Polonii Bytom. W 1978 roku jako trener doprowadził Polonistów do mistrzostwa Polski juniorów.

Historia klubu

Bytomski klub należy do grona jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej. Osiągnął duże sukcesy zarówno w kraju, zdobywając dwa razy w 1954 i 1962 roku mistrzowsko Polski, jak również w Europie i na świecie. Na sportowej mapie klub Polonia Bytom pojawił się 4 stycznia 1920 roku. Wówczas z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii.

Szczególną aktywnością na początku istnienia naszego klubu wyróżnili się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych.

Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965. Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum. Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki, w wyniku pokonania w dwumeczu zespołu Dukli Praga.

Obecnie piłkarska Polonia Bytom występuje na boiskach III ligi, gdzie po pierwszej rundzie zajmuje 3. miejsce z dorobkiem 36 punktów.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.