Radni podjęli decyzję – będzie podwyżka za wywóz śmieci w Bytomiu
Wczoraj – 29 sierpnia, na sesji Rady Miasta – radni podjęli decyzję, że będzie podwyżka za wywóz śmieci w Bytomiu.
Od 1 października wchodzi nowa opłata, gdzie zamiast 24,50 złotych – zapłacimy za wywóz śmieci w Bytomiu – 30 złotych od osoby w gospodarstwie domowym. Jeżeli nie będziemy segregować odpadów to ta cena wzrośnie dwukrotnie do 60 złotych za osobę.
Od 1 października podwyżka za wywóz śmieci w Bytomiu
30 zł za wywóz śmieci od osoby w gospodarstwie domowym, a jeśli stwierdzi się u mieszkańców brak segregacji odpadów to stawka ta wyniesie 60 złotych od osoby. Ta zmiana cen za wywóz odpadów jest związana z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Bytomia.
– Podwyżki opłat za wywóz śmieci to realia, z jakimi boryka się wiele miast. Wpływ na kształtowanie się stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów mają m.in. galopujące ceny paliw, energii, drożejące koszty sortowania i utylizacji odpadów, wzrost płacy minimalnej – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Miasto zwiększy częstotliwość wywozu śmieci
Gmina Bytom zawarła nową umowę z firmą FCC. Zgodnie z apelami bytomian i radnych zwiększona zostanie częstotliwość odbioru plastiku i papieru przez cały rok, a nie tak jak to było do tej pory – tylko w miesiącach letnich. Zbiór śmieci z zabudowy wielorodzinnej będą zabierane dwa razy w tygodniu, a z zabudowy jednorodzinnej – raz na dwa tygodnie. Nowością są też tagi RFID na pojemnikach do segregacji odpadów.
– Dzięki temu, będziemy mogli sprawdzić czy firma prawidłowo i w terminach zgodnych z harmonogramem odebrała odpady – mówił Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.
Zmiany wejdą w życiu tuż po rozpoczęciu realizacji nowej umowy.
Bytom ma najniższe stawki w śląskim za wywóz odpadów
Nasze miasto to jedno z nielicznych gmin, które mają najniższą stawkę za wywóz odpadów. Dla porównania nasi sąsiedzi – Piekary Śląskiej za wywóz odpadów mają 38 złotych za osobę (76 zł w przypadku braku segregacji). Zaś mieszkańcy Świerklańca płacą 39 złotych – 78 złotych opłata podwyższona, Będzin ma 36 złotych – 72 złotych podwyższona opłata, Radzionków 33,50 złotych – podwyższona 67 złotych i Tarnowskie Góry mają 33 złote, a opłata podwyższona wynosi 66 złotych.
Podwyżka za wywóz śmieci związana jest także z tym, że zmieniają/zmienia się:
- przepisy, które nakładają na firmy zajmujące się składowaniem odpadów nowe obowiązki np. instalowanie w swoich zakładach monitoringu, instalacji przeciwpożarowych,
- ceny prądu, paliwa oraz podwyżek tzw. opłat marszałkowskich pobieranych za umieszczenie odpadów na składowisku,
- wysokość kar za składowanie zbyt dużych ilości odpadów,
- płace minimalne i będą wyższe koszty zatrudnienia pracowników,
- zbilansowanie systemu, czyli dostosowania wpływów i sfinansowania z nich wydatków związanych z obsługą systemu.
Na co idą pieniądze z opłat za wywóz odpadów?
Gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmuje opłacenie:
- odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
- tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
- obsługi administracyjnej tego systemu;
- edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi;
- wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
- likwidację dzikich wysypisk.
Źródło informacji: UM Bytom