Przebudowa ulicy Nawrota trwa w najlepsze. Kiedy ruszą prace na ulicy Smolenia?
Aktualnie trwa przebudowa ulicy Nawrota, a za rogiem szykują się prace także na ulicy Smolenia. Kiedy rusza przebudowa bytomskiej ulicy?
Przebudowa ulicy Nawrota trwa w najlepsze, a w roku 2022 ruszy przebudowa na ulicy Smolenia. Na ulicy Nawrota wykonano już nawierzchnię bitumiczną jezdni razem z odwodnieniem i przebudową krawężników, konieczna była wycinka drzew oraz frezowanie pni. Wykonano również opaski z kostki betonowej. Takie prace zrealizowano już na bytomskiej ulicy, w ramach projektu przebudowy dwóch ulic Nawrota i Smolenia.
Aktualnie wykonawca konsorcjum firm: JKM Sp. z o.o. z Mikołowa – lider konsorcjum i Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym Dalpol Sp. j. z Bytomia. To właśnie oni realizuje prace związane z wymianą nawierzchni chodników na odcinku od ulicy Woźniaka do Kraszewskiego – numery nieparzyste. Jeszcze w tym miesiącu zaczną się roboty przy wymianie chodnika po stronie parzystej.
– Mimo zmiennych warunków atmosferycznych prace na ul. Nawrota są realizowane zgodnie z planem. Roboty drogowe zostały tak podzielone, aby najpierw wykonać pełen zakres prac na ul. Nawrota, zaś później rozpocząć prace na ul. Smolenia, dlatego są one zaplanowane na tym odcinku robót dopiero w 2022 roku – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Prace na ulicy Nawrota i Smolenia
W ramach zaplanowanych prac na bytomskich ulicach mają zostać przebudowane chodniki, zagospodarowane zieleńce, uporządkowane miejsca parkingowe oraz przebudowana jezdnia. Warto tutaj także wspomnieć wykonawca będzie musiał także przebudować zjazdy, peron autobusowy, dokonań regulacji urządzeń oraz wykonać wyspy przejezdne i separujące ruch.
Zakres prac obejmie prawie odcinek drogi o 1 km (912 mb). Wykonawca, którego wyłonionego w ramach zamówienia publicznego ma czas na przebudowę 12 miesięcy. Roboty zaplanowano na lata 2021-2022.
Przebudowa ulicy Nawrota i Smolenia będzie łącznie kosztować ponad 2,2 mln złotych. Połowę kosztów będzie pokryta przez dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które Bytom pozyskał na przebudowę. Prace powinny się zakończyć w 2022 roku.
Przebudowa istotnych dróg w mieście
Pomimo prowadzonych prac na ulicy Nawrota – jest tam utrzymywany ruch kołowy. Ulica ta łączy się z ulicą Woźniaka, Drzymały, Kraszewskiego, Powstańców Warszawskich oraz z ulicą Piekarską. Zaś ulica Smolenia łączy ulicę Piekarską, Chrobrego, Żołnierza Polskiego z ulicą Korfantego. Wokół tych ulic znajdują się takie obiekty jak:
- Urząd Miejskiego
- Miejska Biblioteka Publiczna,
- Szkoła Podstawowa nr 4,
- Zespół Szkół Mechaniczno-Technicznych.
Na ulicy Smolenia i Nawrota kursuje komunikacja miejska, czyli autobusy linii nr: 24, 52, 53, 99, 104, 113N, 114, 700 oraz M102, które łączą Bytom z Będzinem, Radzionkowem, Tarnowskimi Górami, Piekarami Śląskimi, Wojkowicami i Sączowem.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom