Centrum wolontariatu i punkty pomocy dla Ukraińców w Bytomiu
W Bytomiu powstaje centrum wolontariatu i punkty pomocy dla Ukraińców. Gdzie będą zlokalizowane te miejsca z wsparciem dla uchodźców?
Centrum wolontariatu będzie zajmowało się koordynowaniem pomocy rzeczowej, noclegowej, transportowej, żywieniowej oraz innej przekazywanej i ofiarowanej poprzez bytomian, przedsiębiorców oraz organizacje poza rządowe. Punkt pomocy będzie wspierał Ukraińców mieszkających w naszym mieście, ale i tych którzy uciekają ze swojego rodzimego od wojny.
Zbiórka finansowa
Zaczęła się także zbiórka funduszów na zakup ambulansu dla Drohobycza – partnerskiego miasto z Bytomiem – organizowana przez Fundację Petralanę. Pierwsza zbiórka artykułów pierwszej potrzeby ruszyła już dzisiaj, między innymi w lokalu w Bytomiu.
Niepokój Ukraińców mieszkających w Bytomiu
Miasto w związku z licznymi telefonami zarówno od Ukraińców zamieszkujących nasze miasto, sparaliżowanych strachem o swoich najbliższych, jak i sygnałów płynących od bytomian, którzy chętnie włączają się w pomoc uchodźcom – Bytom zaczął koordynować działania mające usystematyzować kwestie wsparcia dla nich.
– Widzimy jak dramatyczna jest sytuacja, dlatego podejmujemy konkretne działania bez zbędnej zwłoki. W działania te zaangażowane są wszystkie służby miejskie, począwszy od pomocy społecznej, po bazę szkół, internatów, ośrodka interwencji kryzysowej, poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego, ale też trzeci sektor i osoby prywatne – mówił prezydent Mariusz Wołosz.
Punkty pomocy w bytomskim magistracie
W bytomskim magistracie przy ulicy Parkowej 2 – pokój 119 (parter) – zaczął działać punkt informacyjny dla uchodźców chcących przyjechać do naszego miasta lub tych, którzy już przyjechali. Punkt jest czynny w godzinach urzędowania jednostki miejskiej.
Numer telefonu: 32 786 81 19 – godziny 7:30 – 15:00, po godzinach pracy urzędu – całodobowa linia MOPR-u: 664 163 967.
E-mail: [email protected]
Centrum wolontariatu – lokal w Bytomiu
Takowe miejsce zorganizowano w lokalu w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego 3. Można tam się zgłaszać się z rzeczami na zbiórkę. Nasze miasto jest w stałym kontakcie z miastami partnerskimi na Ukrainie – Drohobyczem i Żytomierzem. Merowie tych miast w ostatnich rozmowach z włodarzem Bytomia – prosili o pomoc. Bytomianie przygotowują aktualnie transport darów na Ukrainę.
– Mer Żytomierza poprosił nas o środki opatrunkowe i zapewnienie miejsca dla dzieci ewakuowanych z ostrzeliwanego Żytomierza. Mer Drohobycza poprosił o ambulans. Taką pomoc organizujemy. Wszystkich bytomian, którzy chcieliby włączyć się w zbiórkę, zachęcamy do przyniesienia środków opatrunkowych do lokalu w Bytomiu. Mieszkańcy, którzy zamiast pomocy rzeczowej wolą pomoc finansową, będą mogli włączyć się w zbiórki organizowane przez bytomskie organizacje pozarządowe, w tym zbiórkę na ambulans dla Drohobycza – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
Dla tego miasta kluczowe są takie środki opatrunkowe i medyczne, jak: chusty trójkątne, bandaże 10 cm i 15 cm, gazy metrowe i 0,5 metra, koce termiczne, opatrunki Ashermana, opatrunki osobiste, szyny Kramera, stazy taktyczne, stazy zwykłe, wenflony, strzykawki, igły, zestawy do przetoczeń, worki samorozprężalne, środki odkażające rany np. Octenisept, PWE, NaCl, leki przeciwbólowe, tccc opatrunki, plastry, nici chirurgiczne.
Aktualnie w lokalu w Bytomiu zbierane są: nowa pościel, koce, woda, nowa odzież dla dzieci i kobiet, środki higieny osobistej, długoterminowa żywność.
Nowe punkty zbiórek w bytomskich szkołach
Od następnego tygodnia ruszą zbiórki na dary rzeczowe w bytomskich szkołach:
- SP 45 w Szombierkach (ul. Zakątek 20),
- SP 23 na Stroszku (ul. Wojciechowskiego 23),
- SP 21 w Karbiu (ul. Worpie 14),
- SP nr 26 (ul. Nickla 19) w Miechowicach.
Punktu będą czynne w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00. Numer telefonu do punktu informacyjnego: 32 386 33 47 (czynny od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku) oraz 32 786 84 60 (od 15.00 do 21.00 od poniedziałku do piątku oraz w weekendy).
E-mail: [email protected]
Dla uchodźców z Ukrainy będą potrzebne także miejsca pracy, dlatego zachęcamy także wszystkich przedsiębiorców do zgłaszania chęci pomocy.
Zbiórka finansowa na ambulans dla Drohobycza
Drohobycz to partnerskie miasto Bytomia z Ukrainy, które poprosiła prezydenta Mariusza Wołosza o zakup ambulansu. W ramach współpracy z miastem, Fundacja PETRALANA, która posiada status organizacji pożytku publicznego, uruchomiła możliwość dokonywania wpłat na ten cel.
Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w zbiórce prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim z dopiskiem „Ambulans dla Drohobycza”. Nr konta: 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709.
Wsparcie na utrzymanie uchodźców z Ukrainy
Bytomski magistrat uruchomił specjalny numer konta, na który można wpłacać darowizny na rzecz utrzymania uchodźców z Ukrainy w Bytomiu.
Numer konta: 61 1560 1049 2103 0087 3558 0011 z dopiskiem „Darowizny na zabezpieczenie pobytu uchodźców z Ukrainy”.
Źródło informacji: UM Bytom