PEC Bytom: Tysięczny węzeł cieplny oddany do użytku w placówce kulturalnej
PEC Bytom, czyli Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oddało do użytku tysięczny węzeł cieplny, który zlokalizowano w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu.
Zadaniem tysięcznego węzła cieplnego PEC Bytom w obiekcie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 jest przekazywanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej budynku. Ten i jak 999 pozostałych węzłów, które działają w jednostce na terenie Bytomia i Radzionkowa, razem nieustannie rozwijają sieć ciepłowniczą, w znacznym stopniu ograniczają emisję CO2 i pyłów zawieszonych. Dzięki temu możemy likwidować lokalne paleniska.
Mieszkańcy w sieci ciepłowniczej – PEC Bytom
Jednostka przyłączyła już do sieci ciepłowniczej blisko 37 tysięcy mieszkań w naszym mieście i prawie 2,2 tysięcy lokum w Radzionkowie. To całkiem niezły wynik 😉.
– W latach 2000-2020 PEC zrealizował inwestycje i przeprowadził prace remontowe na łączną kwotę ok. 315 mln zł. Zakończone i prowadzone projekty unijne przekładają się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o ok. 8-18 ton rocznie oraz CO2 o ok. 4,6 tys. ton rocznie – wyliczał Henryk Dolewka, prezes PEC w Bytomiu.
PEC Bytom w przyszłym roku planuje budową przyłączy sieci ciepłowniczej oraz zabudowę węzłów cieplnych w budynkach przedszkola przy ulicy Nowej 66 oraz zaplecza socjalnego zespołu boisk treningowych przy ulicy Piłkarskiej. Później następne budynki zyskają nową sieci ciepłowniczą, oto lista obiektów w Bytomiu:
- Murarskiej 10,
- Strzelców Bytomskich 132-136,
- Kruszcowej 11,
- Obywatelskiej 5,
- Musialika 1 i 3,
- Armii Krajowej 18,
- Łagiewnickiej 19 (17-23),
- Palińskiego 1 i 3,
- Racjonalizatorów 50,
- Korfantego 8 i 8a,
- budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Matejki 15
Jeśli chodzi o Radzionków, to przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej mogą się spodziewać budynki:
- mieszkanie przy ulicy Knosały 20,
- Technikum nr 13 przy ulicy Nałkowskiej 2.
Inne inwestycje związane z siecią ciepłowniczą w Bytomiu
Rok 2022 zapowiada się dość ambitnie pod względem inwestycji grzewczych na terenie naszego miasta. Tutaj mamy projekty związane z dotacją ze środków unijnych. Między innymi chodzi o:
- wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej na odcinku od zejścia pod ziemię przy parkanie KWK Centrum w kierunku budynków przy ul. Pułaskiego 74 i Wrocławskiej 110;
- przebudowę osiedlowej zewnętrznej instalacji odbiorczej wraz z zabudową indywidualnych węzłów cieplnych z GWC przy ul. Palińskiego 25 oraz 4 węzłów cieplnych przy ul. Palińskiego 11, 15, 25 i Górnośląskiej 7,
- modernizację sieci ciepłowniczej przy ul. Elektrownia oraz wymiana zewnętrznej instalacji odbiorczej zasilanej z GWC-14 Cyryla i Metodego 28B.
Jak to będzie wyglądało w kwestii finansowej?
„Łączny koszt wszystkich zadań inwestycyjnych związanych z nowymi podłączeniami to 3,7 mln zł, z kolei na zadania związane z modernizacją przeznaczona jest kwota 3,08 mln zł; w tym dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1,3 mln zł” – czytam na stronie Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom