zegar w bytomiu
Aktualności

Zegar w Bytomiu odnowiony

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne odnowiło zegar w Bytomiu, który był w przeszłości zamontowany na stadionie przy ulicy Olimpijskiej.

Bytomska jednostka zrekonstruowała zegar, który był kiedyś zawieszony na stadionie przy ulicy Olimpijskiej w Bytomiu. Odbudowa zegara trwała blisko rok. Gdzie zawiśnie odnowiony zegar w Bytomiu?

BPK zabezpieczyło zegar w Bytomiu

7 lat temu zegar zabezpieczyła jednostka bytomska – Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., podczas rozbiórki trybuny Stadionu Miejskiego przy ulicy Olimpijskiej 2 w Bytomiu. Od tamtego czasu był zabezpieczony na zapleczu technicznym BPK, co uchroniło go przed całkowitą dewastacją i zniszczeniem. Rok temu rozpoczęto odnowienie zegara.

Odnowienie bytomskiego zegara

Niemalże od podstaw odnowiono około 80% elementów tego zegara, a pozostałe naprawiono, tak by zegar doprowadzić do pierwotnego stanu technicznego i wizualnego. Jednakże, największym wyzwaniem okazała się naprawa mechanizmu bytomskiego zegara. Jego konstrukcja jest niestandardowa i trudno było znaleźć zegarmistrza, który skutecznie zajmie się naprawą. Udało się znaleźć odpowiedniego specjalistę i już po dwóch miesiącach od przekazania w jego ręce zegara – urządzenie odzyskało całkowitą sprawność.

W tym samym czasie pracownicy bytomskiej jednostki zajmowali się naprawą pozostałych elementów zegara. Wymienili i zregenerowali jego elementy konstrukcyjne, odnowili ramę i mocowanie oraz wymienili tarczę zegarową. Poprzednią tarczę wykonano z kilku złączonych ze sobą części. Nowa jest jednolitą powierzchnią o wymiarach 165×165 cm.

Aby podkreślić historię zegara w Bytomiu, nową tarczę ozdobiono napisem „PB 1920” – nawiązując do daty powstania klubu Polonii Bytom.

Zegar zawiśnie na nowym boisku

W zegarze wymieniono całą instalację elektryczną wraz z oświetleniem. Dla zobaczenia skali prac wystarczy nadmienić, że cała instalacja pochłonęła 200 metrów kabla elektrycznego i 60 lampek ledowych. Należało je wymienić z powodu złego stanu technicznego i potrzeby unowocześnienia bytomskiego zegara. Tak aby go dostosować do aktualnych warunków.

Remont tego zegara utrudniła dodatkowo epidemia koronawirusa, z powodu której czas pracy wydłużył się. Dodatkowo ograniczono też dostęp do części i usług. Po odnowieniu zegar zyskał swój świetlny blask.

Renowacja zegara trwała blisko rok i kosztowała około 7 tysięcy złotych. Zegar zamontowany będzie na nowym boisku, które powstanie przy ulicy Piłkarskiej w Bytomiu.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.