Aktualności

Zazieleni się na placu Sobieskiego

Jak ożywić przestrzeń na której główną częścią składową jest beton? No nie ma nic bardziej prostszego. Wystarczy trochę dodać zieleni do tego terenu. I tak samo będzie na placu Sobieskiego w Bytomiu.

Zazieleni się na placu Sobieskiego w Bytomiu. Dziś i w sobotę na pustym dotąd tarasie prowadzącym do Miejskiej Biblioteki Publicznej i lokalu w Bytomiu pojawią się rośliny. Ciekawe jaki będzie efekt tych prac, póki co możemy spojrzeć na samą koncepcję.

Zazieleni się na placu Sobieskiego

Przemiana tarasu przy tych dwóch obiektach jest możliwa, dzięki zaangażowaniu społeczników, którzy dostrzegli w tym miejscu potencjał, a później opracowali koncepcję zazielenienia tej przestrzeni. W trakcie dwóch przeprowadzonych warsztatów wykorzystując zieleń – wymyślono jak odświeżyć i ożywić to miejsce.

Współtwórcą pomysłu na placu Sobieskiego jest Wojciech Lesiak – architekt, który zajmuje się projektowaniem partycypacyjnym, konsultacjami społecznymi i działaniami rewitalizacyjnymi.

– To miejsce przegrzewające się latem, ale mające potencjał, w sąsiedztwie instytucji publicznych, otwarte na plac. Uczestnikom warsztatów zależało na tym, by wprowadzona tam zieleń obniżała temperaturę, ale i cieszyła kolorem i zapachem. Wykonamy drewniane donice oraz trejaże, po których będą się pięły kwitnące klematisy czy zimozielone winobluszcze. Nie zabraknie traw, bylin i krzewów – mówił Wojciech Lesiak z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Razem możemy zazielenić plac Sobieskiego

W przemianie tarasu na placu Sobieskiego może udział wziąć każdy, kto ma to chęci i ochotę. Akcja zaczyna się dziś od godziny 16:00 i potrwa do 20:00. Z kolei w sobotę – 11 września rozpoczyna się o godzinie 10:00 i zakończy o godzinie 18:00.

Organizatorzy przygotowali drewno, ziemię, sadzonki oraz część narzędzi. Reszta należy do bytomian i społeczników, którzy będą montować trejaże i donice, a później wypełniać je trzeba ziemią i zasadzić rośliny. Mile widziane będą rękawiczki, narzędzia ogrodnicze i wkrętarki.

Projekt realizowany jest ze środków z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu V4 Community Planning w partnerstwie z Organizacjami Pozarządowymi z Pragi Bratysławy, Budapesztu i Belgradu.

na placu sobieskiego

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.