sejm głosowanie na ustawę lex tvn
Aktualności

Zamieszanie w Sejmie i Lex TVN – najważniejsze informacje

W mediach wrze na temat ustawy Lex TVN. Wczoraj odbyło się w tej sprawie głosowanie w Sejmie, gdzie ustawa przeszła dalej do Senatu, który ma miesiąc na rozpatrzenie ustawy.

Wczoraj – 11 sierpnia odbyło się głosowanie w Sejmie, w sprawie ustawy Lex TVN, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa przeszła dalej, Senat ma miesiąc czasu na rozpatrzenie nowelizacji. Co oznacza ta ustawa? I jak przebiegało głosowanie?

Lex TVN – najważniejsze informacje

Od kilku miesięcy ważą się losy kanałów takich jak TVN24 i TVN7. Krajowa Rada Radia i Telewizji zwleka z udzieleniem obu kanałom koncesji, które niebawem wygasną. KRRiT tłumaczy, że zwłoka ta wynika z niejasności dotyczących struktury właścicielskiej.

Koncesje w naszym kraju mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Licencje wszystkich kanałów koncernu należą do polskiej spółki TVN, ale ta jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding BV. Z kolei spółka ta należy do amerykańskiej grupy Discovery. Gdyby przepisy weszły w życie to amerykańska grupa Discovery musiałby odsprzedać Grupę TVN.

Koncesja tych kanałów telewizyjnych kończy się 26 września 2021 roku.

Co oznacza Lex TVN?

Sejm uchwalił wczoraj ustawę lex TVN, czyli nowelizację o radiofonii i telewizji. Przepisy, które są w ustawie zawarte nie pozwalają firmom i spółką spoza Unii Europejskiej kontrolować stacji telewizyjnych, które działają w Polsce na podstawie koncesji KRRiT.

Ustawa Lex TVN po przyjęciu nowelizacji przez sejm, trafia do Senatu. Zaś organ ten ma miesiąc na rozpatrzenie ustawy. Jeśli w senacie ustawa ta przejdzie, to później trafi do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumpcja głosowania nad przeniesieniem obrad na wrzesień

Na początku posłowie w Sejmie, głosowali za wnioskiem opozycji dotyczącym przeniesienia obrad na wrzesień tego roku. Wieczorem marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o reasumpcji głosowania – czyli o ponownym głosowaniu nad przeniesieniem obrad sejmu, które zakończyły się odwrotnym wynikiem. Wicemarszałek oświadczyła w Sejmie, że konieczność zaistniała z jej winy, gdyż nie podała, do kiedy miałoby być odroczone posiedzenie. Marszałek Sejmu dodała, że jej stanowisko potwierdziło pięciu prawników.

Protesty w sprawie Lex TVN

We wtorek – 10 sierpnia, odbyły się w całej Polsce protesty przeciw Lex TVN. Protest odbył się także w Bytomiu. Opozycja mówi o tym, że to jest atak na TVN. W internecie możemy zobaczyć zdjęcia z protestów.

Na temat nowelizacji i protestów wypowiedział się dla Ino Bytom – Maciej Bartków, przewodniczący Komitetu Terenowego PIS w Bytomiu.

Zachowanie opozycji to Himalaje obłudy. Ludzie, którzy kiedyś wysyłali ABW do redakcji Wprost, na śmietniku omawiali przejęcia mediów nieprzychylnych Platformie czy zamykali ludzi tworzących w Internecie satyryczne strony skierowane przeciwko nim, dzisiaj stroją się w szaty obrońców wolności słowa. To ci sami ludzie, którzy broniąc stacji komercyjnej zbierają podpisy pod projektem likwidacji mediów publicznych. Uchwalona ustawa wzorowana jest na rozwiązaniach wielu państw europejskich i USA, w których notabene restrykcje dotyczące kapitału są o wiele większe. Mówienie, iż chodzi o likwidację tvn24 jest kłamstwem, ustawa bowiem daje długi czas na dostosowanie się do obowiązującego prawa, a poprawka, jaka zostanie zgłoszona w senacie wykreśla de facto z ustawy te media, które nadają przez satelitę, jak właśnie tvn24.

Źródło informacji: money.pl / wirtualnemedia.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.