bytomski budżet obywatelski
Aktualności

Wystartował Bytomski Budżet Obywatelski

Gotowi do startu? 3, 2, 1 i ruszyli! Tak naprawdę to ruszył Bytomski Budżet Obywatelski. Promowany jest specjalnym hashtagiem #BO_Bytom na social media.

Prawie 5,2 milionów złotych przeznaczono na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty mieszkańców Bytomia. Wystartował Bytomski Budżet Obywatelski, nabór wniosków do niego potrwa od maja do czerwca. Głosowanie zaplanowano na jesień 2021 roku. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez całą procedurę BBO pomoże Wam w 2021 roku nowe wirtualne narzędzie: www.bo.bytom.pl.

– Zarówno ubiegłoroczna edycja, jak i wcześniejsze odsłony budżetu obywatelskiego pokazały nam, jak aktywni potrafią być mieszkańcy. Trafiło do nas wiele kapitalnych pomysłów, większość z nich jest w fazie realizacji. Liczymy na to, że tegoroczna edycja będzie równie owocna w cenne inicjatywy – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Bytomski Budżet Obywatelski w 2020 roku

W zeszłorocznej edycji pod głosowanie zakwalifikowało się 26 projektów, z czego 15 z nich wybrano do realizacji głosami 30 tysięcy bytomian. Wśród zakwalifikowanych projektów do realizacji wybrano 2 projekty społeczne i 13 inwestycyjnych. I tym razem do #BO_Bytom, projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być także związane np. z organizacją wydarzeń.

Jak poprawnie zgłosić swój projekt #BO_Bytom?

Musimy pamiętać, aby zgłosić swój projekt do BBO – niezbędna jest zebranie minimum(!) 50 podpisów od osób, które poprą nasz pomysł. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą, którą można pobrać ze strony #BO_Bytom: www.bo.bytom.pl.

Aby mieć stuprocentową pewność, że wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie oceniony i nie będzie potrzeby jego uzupełnień – już na etapie przygotowania należy skonsultować się z pracownikami poszczególnych wydziałów bytomskiego magistratu lub jednostek organizacyjnych miasta. Urzędnicy pomogą Nam sprawdzić między innymi:

  • własność terenu,
  • plany zagospodarowania przestrzennego,
  • koszty projektu, itp.

– Im lepiej przygotowany projekt, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi pod głosowanie.  Dlatego zachęcamy do kontaktu z urzędnikami, którzy pomogą nam przygotować dobry projekt mający szansę na realizację. W tym roku wnioskodawcy mają możliwość omówienia projektu z pracownikami jednostek bezpośrednio realizujących projekty w ramach BO Bytom (MZDiM, OSIR oraz Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów UM  – mówił wiceprezydent Adam Fras.

Do kiedy możemy składać wnioski na projekty do BBO?

Wnioski można składać od wczoraj – 4 maja, do 25 czerwca. Musimy pamiętać, że dokumenty muszą być dostarczone z niezbędnymi załącznikami wraz z listami poparcia i uzgodnieniami z wydziałami merytorycznymi. Gdzie można składać wnioski? Poprzez stronę internetową www.bo.bytom.pl, w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ulicy Parkowej, przesłać listownie oraz elektronicznie za pomocą platformy ePUaP.

Głosowanie na wybrane projekty #BO_Bytom

Na jesień odbędzie się głosowanie na wybrane projekty. Głosowanie będzie trwało od 27 września do 11 października 2021 roku – tylko w formie elektronicznej.

Każdy uprawniony do głosowania bytomianin dysponuje dwoma głosami. Dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

  • jeden głos można oddać na projekty o wartości od 500 tys. złotych do 2 mln złotych – do wyczerpania 2 mln złotych,
  • jeszcze jeden głos można oddać na projekt o wartości poniżej 500 tys. złotych – do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na BBO po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszych progu kwotowym.

Głosowanie elektroniczne wprowadzono, ze względu na to, że głosy były oddawane podwójnie lub brały w nim udział osoby nieuprawnione. Całe głosowanie odbędzie poprzez nową stronę #BO_Bytom: www.bo.bytom.pl – tak jak wspomnieliśmy jesienią.

Urząd nie zapomniał o tych, co nie mają dostępu do sieci. Zostaną wyznaczone miejsca, w których będzie można oddać swój głos na projekty BBO. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

Realizacja wyłonionych w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w przyszłym roku – 2022.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.