AktualnościArtykuł zewnętrznyNieodpłatna Pomoc Prawna

Wypadek przy pracy zdalnej. Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność?

Pandemia Covid – 19 wywróciła świat do góry nogami, a Ciebie wysłano pracować do domu? Nie martw się, to wcale nie znaczy, że nie jesteś już odpowiednim pracownikiem.

Zgodnie z art. 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pracodawcą ma możliwość zlecić ci wykonanie pracy w miejscu zamieszkania. Zgodnie z tym nadal przebywasz w stosunku pracy, a wobec tego wciąż przysługuje Ci ochrona. A zatem co się stanie, gdy wykonując prace zdalną ulegniesz wypadkowi lub doznasz uszczerbku na zdrowiu?

Na początku musimy odpowiedź sobie na pytanie czym właściwe jest wypadek przy pracy zdalnej. W tej sytuacji jako wypadek przy pracy zdalnej możemy potraktować nagle zdarzenie, które zaszło podczas wykonywania pracy bądź polecenia służbowego powodujące urazek bądź śmierć.

A więc co w przypadku, gdy umawiając spotkanie biznesowe w warunkach domowych, porazi cię prądem ładowarka od laptopa lub na skutek zaplątanych od komputera kabli przewrócisz się i złamiesz nogę? Odpowiedź na to pytanie kryje się w treści zdarzenia, a zatem jeżeli wykonywałeś czynności służbowe w godzinach pracy, to należą Ci się określone świadczenia z tytułu wypadków przy pracy na podstawie oświadczenia wydanego przez lekarza.

Do tego typu świadczeń możemy zaliczyć:
  • zasiłek chorobowy;
  • świadczenie rehabilitacyjne;
  • zasiłek wyrównawczy;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy;
  • renta szkoleniowa;
  • pokrycie kosztów leczenia lub zepsutego sprzętu.

W sytuacji wypadku przy pracy ustawodawca nakłada pewne obowiązki na pracownika oraz pracodawcę. Zgodnie z nimi pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować o nagłym zdarzeniu pracodawcę, z kolei na pracodawcy ciąży obowiązek poinformowanie w tej sprawie właściwe organy. Jeżeli okoliczności oraz opinia wydania przez specjalnie powołana komisje nie będę budzić wątpliwości, to można śmiało stwierdzić, że określone zdarzenie zostanie uznane jako wypadek w trakcie pracy.

Zadanie publiczne zostało sfinansowane ze środków Miasta Bytom.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.