Wyniki Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego
Aktualności

Wyniki Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

Są już wyniki Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego z tegorocznej edycji. Jakie projekty otrzymały największą ilość głosów? Sprawdźmy to.

39 zadań, prawie 27 tysięcy głosów oddanych przez blisko 15 tysięcy mieszkańców Bytomia, no i aż 12 projektów wybranych przez bytomian do realizacji! Już są Wyniki Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Bytomski Budżet Obywatelski

W tym roku zakwalifikowało się 12 projektów z budżetu obywatelskiego – dwa duże zadania z puli od 500 tysięcy do 2 mln złotych, z kolei dziesięć projektów z puli poniżej 500 tysięcy złotych. Łączny koszt wszystkich projektów będzie obiegał na kwotę ponad 5 mln złotych.

– Tegoroczna edycja to kolejny dowód na to, jak zaangażowanie mieszkańców połączone z narzędziem, jakim jest budżet partycypacyjny wpływa na życie dzielnic i zmienia nasze miasto. Dziękuję wnioskodawcom za zaangażowanie w przygotowanie i promocję swoich projektów oraz wszystkim bytomianom, którzy wzięli udział w głosowaniu – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

W 2021 roku mieszkańcy Bytomia oddali głosów aż 26 910 na wszystkie projekty w BBO.

Wyniki Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

Duże zadania do realizacji – dwa projekty
Wielofunkcyjne boisko sportowe przy ulicy Arki Bożka 7-8

Na ten projekt zagłosowało 2658 mieszkańców naszego miasta. W rozpisce prac jakie nastąpią podczas realizacji tego zadania nastąpi między innymi uporządkowanie terenu wokół boiska, remoncie schodów oraz montażu betonowego stołu do tenisa stołowego. W zadaniu także wspomniano o postawieniu dwóch stanowisk do grania w szachy.

Park Wiedzy i Rekreacji w Suchej Górze „Geograficzne serce Górnego Śląska”

To drugi z tej puli projekt, który wygrał w Bytomskim Budżecie Obywatelskim. Na to zadanie zagłosowało 987 bytomian. Czego dotyczy projekt? Projekt dotyczy zagospodarowania przestrzeni parkowo-leśnej, odtworzenia wieży geodezyjnej nad podwójnym punktem astrogeodezyjnym sieci triangulacyjnej i geodezyjne. W zadaniu tym także ujęto założenie sensorycznego ogrodu wiedzy ze stanowiskami do nauki astronomii i geografii.

Ogród sensoryczny

W tym ogrodzie będą wydzielone miejsca do prostych pomiarów geograficznych i astronomicznych, proste przyrządy geodezyjne i astronomiczne dla uczniów podstawówki, tablice do rysowania, drewniany kompas, dwa zegary słoneczne, miejsce do samodzielnego wyznaczenia południka słonecznego. Drugi projekt będzie kosztował około 730 tysięcy złotych.

Małe projekty do realizacji – dziesięć zadań

Bytomianie bardzo chętnie oddawali głosy na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Najwięcej głosów mieszkańcy oddali na:

  1. Bytomskiej Projekcje Filmowe – 2349 głosów.
  2. Projekt pokoleniowy dla Knajfeldu – 1615 głosów.
  3. Extreme Park Grizzly – 1537 głosów.
  4. Świat interaktywnej zabawy i edukacji w przedszkolach – 1447 głosów.
  5. Miasteczko sportowe – 965 głosów.
  6. Kolej Nieco Większych Prędkości vol.2 – 637 głosów.
  7. Razem dla Stolarzowic i Górnik – 595 głosów.
  8. Utworzenie nowych miejsc parkingowych na os. Ziętka w Bytomiu – 557 głosów.
  9. Czytaj, ucz się i baw w bibliotece – 298 głosów.
  10. Bytom Miasto Karate – 121 głosów.

O szczegółach projektów możecie przeczytać na stronie www.bo.bytom.pl.

Jak przebiegało głosowanie w tegorocznej edycji?

Podsumowując w 2021 roku wzięło udział w głosowaniu aż 14 937 bytomian. Mieszkańcy mogli w tym roku oddać głosy na dwa projekty. Łącznie oddali 26 374 głosów, a 536 głosów było oddanych w sposób niepoprawny.

– Bytomianie pokazali po raz kolejny, że wystarczy dobra wola i zapał, by ponownie zawalczyć o swój projekt. Przykładem tego jest tegoroczny zwycięski projekt z dużej puli, czyli „Geograficzne serce Górnego Śląska”, który był zgłoszony w ubiegłorocznym głosowaniu, lecz nie zakwalifikował się do realizacji. W tym roku się udało – mówił Adam Fras, zastępca prezydenta.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.