pałacu tiele-wincklerów
Kultura

Wkrótce otwarcie Pałacu Tiele-Wincklerów

Za niedługo otwarcie pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Odnowione mury pałacu będziemy mogli zobaczyć podczas dni otwartych w miechowickim obiekcie.

Podczas dni otwartych pałacu Tiele-Wincklerów zanurzymy się w historii rodu Tiele-Wincklerów. Trzydniowy program przygotowano tak, by każdy z nas znalazł coś dla siebie. W programie jest mnóstwo atrakcji np. spektakle, koncerty, spotkania autorskie, wykłady, wystawa historyczna, zajęcia kreatywne dla dzieci oraz zwiedzanie obiektu.

– Zastanawiam się, co powiedzieliby Franz Winkler, jego córka Waleska z mężem Hubertem i wreszcie ich córka Ewa, gdyby dziś mogli zajrzeć do swojego rodzinnego domu? Tego się nie dowiemy, ale być może ucieszyłby ich fakt, że pamięć o ich rodzinie ocalała – mówił prezydent Mariusz Wołosz – Odrestaurowana część pałacu będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim pomostem łączącym współczesność z historią naszego miasta – dodał prezydent.

Kulturalny miechowicki pałac

– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tchnąć życie w podniesiony z ruin obiekt, nie wystarczy tylko murarska zaprawa. Potrzebna była inicjatywa, zainteresowanie środowiska sztuki, edukacji, trzeciego sektora, a także samych mieszkańców. Spędziliśmy wiele długich godzin, opracowując koncepcję programową dla działalności pałacu – mówiła Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, które będzie odpowiadało za tworzenie programu kulturalnego Pałacu w Miechowicach.

Choć to miejsce będzie kształtować się w miarę prowadzonych działań, nowi gospodarze pałacu zaznaczają, że przestrzeń otwarta będzie na sztukę i kulturę w różnorakich odsłonach.

– Miejsce to daje możliwości realizowania kameralnych form artystycznych, takich jak spotkania autorskie, wystawy, niewielkie koncerty czy warsztaty dla dzieci i dorosłych, ale też organizowania wydarzeń plenerowych – tłumaczyła Krystyna Jankowiak-Markwica – Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Pałacu w Miechowicach podczas Dni Otwartych od 11 do 13 września. Obrazem, słowem i dźwiękiem przywołamy historię dawnych lokatorów pałacu i przywrócimy temu miejscu dawną energię – dodał Krystyna Jankowiak-Markwica.

Dni otwarte Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Dni otwarte zaplanowano na 11, 12 i 13 września. Wtedy w otoczeniu pałacu odbędą się między innymi: spektakle, koncerty, spotkania autorskie, wykłady, wystawa historyczna, zajęcia kreatywne dla dzieci oraz zwiedzanie obiektu. Znajdzie się również na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

– Działamy wspólnie, dlatego połączyliśmy siły z sąsiadami – Parafią Ewangelicko-Augsburską, gdzie w ramach Dni Otwartych będzie można również zwiedzać zabytkowy zespół miechowickiej parafii wraz z Domkiem Matki Ewy oraz parafią św. Krzyża, gdzie będzie okazja do zobaczenia krypt Domesów i Tiele-Wincklerów, dawnych gospodarzy pałacu – mówiły Katarzyna Michalska i Jagoda Stuła, koordynatorki programowe Pałacu w Miechowicach.

Miechowickiemu pałacowi i jego mieszkańcom będzie poświęcona opowieść historyczna oraz wystawa „Miechowice – Pałac i jego mieszkańcy”. Kuratorką wystawy jest Izabella Kühnel – pani archeolog, która od wielu lat związana jest z Muzeum Górnośląskim. Jest ona także autorką publikacji i albumów między innymi o wielokulturowości dziejów naszego regionu.

Pierwszy dzień: 11 września (sobota), godzina 11:00

W ramach wydarzenia odbędą się między innymi: warsztaty dla dzieci, zwiedzanie pałacu i sąsiadującej z nim parafii ewangelicko-augsburskiej, a również wystawa, spektakl i koncert. O godzinie 17:00 wystąpi kwartet smyczkowy Kaprys, a dzień otwarty zakończy spektakl „Sauna evening” w reżyserii Pauliny Prokopiuk.

Drugi dzień: 12 września (niedziela), godzina 11:00

W tym dniu w programie znajdziemy między innymi:

  • spektakl familijny „Noe” w reżyserii i wykonaniu Adama Walnego,
  • wykład Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o rodach magnackich,
  • spotkanie autorskie z Izabellą Kühnel i Magdaleną Goik – autorkami publikacji „Anioł Miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy”
  • koncert Tomasza Herisza „Muzyczna mozaika”.
Trzeci dzień: 13 września (poniedziałek), godzina 18:00

Goście odwiedzający miechowicki pałac załapią się na zwiedzanie rodzinnych krypt Domensów i Tiele-Wincklerów, kolejny koncert i wystawę.

Nowa przestrzeń do działania w Bytomiu

Odnowienie neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace remontowe trwały 1,5 roku i zrealizowane je dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł. Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są następnym punktem na kulturalnej mapie Bytomia.

Przestrzeń użytkowa miechowickiego pałacu wynosi około 306 mkw, a autorką koncepcji wystroju jest Małgorzata Szeremeta.

– Projektantka towarzyszyła naszym spotkaniom, słuchała opinii osób zaangażowanych w to miejsce oraz uczestniczyła w wyjazdach, na których szukaliśmy inspiracji – opowiadała Krystyna Jankowiak- Markwica.

Wyposażenie pałacu nie jest na nic stylizowane. Jest po prostu funkcjonalne, lekkie, mobilne i tak też zaaranżowano przestrzeń – jako jedyną w swoim rodzaju i nowoczesną w swej estetyce. Inspiracją dla kolorystyki były fragmenty artefaktów odnalezionych podczas prac rewitalizacyjnych. Kolory wyposażenia i mebli są spójne z posadzką oraz ścianami.

Współczesne elementy wprowadzono do wnętrz w taki sposób, aby kolorystycznie nie odciągały uwagi od historycznych elementów architektury pałacu, ozdobnych detali oraz drewnianej stolarki. Zastosowane w wyposażeniu kolory to złoty dąb rustykalny, kość słoniowa, złoto szczotkowane, granat inspirowane były odkryciami archeologicznymi dokonanymi podczas porządkowania ruin.

To pałac – nie muzeum

To co po sobie pozostawili dawni mieszkańcy miechowickiego pałacu, w tym Tiele-Wincklerowie – jest bogate. Niegdyś gospodarze pałacu wyprzedzili swoje czasy, kierując się w swoim życiu tolerancją, zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności, otwartością na świat i drugiego człowieka.

– Mamy pamiątki, stare fotografie, ale nie możemy funkcjonować w pałacu tak jak muzeum. Tutaj nie ma na to przestrzeni. Poprzez  działania edukacyjno-kulturalne, odkrywanie tożsamości tego miejsca i regionu chcemy dotrzeć do dzieci, młodzieży, dorosłych – zdobyć ich zaufanie, wysłuchać, zainteresować, połączyć ze sobą w działaniu. Dlatego Pałac w Miechowicach nie będzie muzeum a przestrzenią kulturalnej, kreatywnej działalności – mówiła Katarzyna Michalska.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.