unijny certyfikat covid
KoronawirusLifestyle

Unijny Certyfikat COVID – niezbędne informacje

Potrzebujecie zdobyć Unijny Certyfikat COVID i posiadać go w telefonie? U nas znajdziecie niezbędne informacje na temat nowego dokumentu unijnego.

Rozporządzenie dotyczące nowego dokumentu unijnego, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Mimo to – wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów – mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. No i nasz kraj – Polska jest w tej grupie.

Czym jest nowy dokument unijny?

Unijny Certyfikat COVID znacznie ułatwi nam podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce go mieć. Pytanie brzmi: jak go zdobyć, kto może to zrobić i gdzie go znaleźć?

Certyfikat znajdziemy po zalogowaniu się (np. profilem zaufanym) do Internetowego Konta Pacjenta, w zakładce „Certyfikaty”. Będąc tam wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”, a później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Kto może pobrać nowy dokument UCC?

Certyfikaty mogą pobrać tylko osoby, które:

 • są w pełni zaszczepione – czyli otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę; certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki,
 • lub otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – czas certyfikatu w tym momencie jest ważny tylko 48 godzin
 • albo wyzdrowiały po COVID-19 – certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Jeżeli zaliczacie do któryś z wyżej wymienionych grup to już dziś możecie pobrać swój certyfikat.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało w Unii Europejskiej od 1 lipca. Przed tym terminem jest już możliwość pobrania dokumentu na stronie www IKP oraz mObywatel.

Dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących Unijnego Certyfikatu COVID

 1. Czy certyfikat obecnie dostępny w aplikacji mObywatel jest akceptowany podczas kontroli granicznej?

Teraz w aplikacji mObywatel znajdziecie krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Mogą je pobrać osoby w pełni zaszczepione, czyli takie, które przyjęły obie dawki szczepionki lub jednodawkową szczepionkę. Obecnego certyfikatu, ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych, nie można stosować podczas odprawy granicznej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), uznawany podczas kontroli granicznej, pojawi się w mObywatelu (wraz z tłumaczeniem na język angielski) do 25 czerwca. To nie za późno – rozporządzenie dotyczące UCC zacznie obowiązywać w UE 1 lipca.

 1. Czy certyfikat dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta jest akceptowany podczas kontroli granicznej?

Nie ma takiej gwarancji, ponieważ kraje UE nie są jeszcze zobowiązane do uznawania tego dokumentu. Mogą, ale nie muszą tego robić. Niepewność zniknie 1 lipca – wtedy zaczną obowiązywać unijne przepisy regulujące tę kwestię.

 1. Kiedy w aplikacji mObywatel zostanie opublikowany Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel będzie dostępny około 25 czerwca.

 1. Czy dostępny obecnie w aplikacji mObywatel kod może służyć do okazania statusu ozdrowieńca lub negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa?

Nie. Dostępny w mObywatelu kod nie zawiera takich informacji. Jest on powiązany z krajowym certyfikatem potwierdzającym jedynie przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w mObywatelu około 25 czerwca.

 1. Potrzebuję informacji o szczepieniu w języku angielskim, by pokazać ją na granicy. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?

Około 25 czerwca – tak. Dostępne obecnie w mObywatelu zaświadczenie o zaszczepieniu jest dokumentem krajowym. Unijny certyfikat potwierdzający szczepienie (wraz z tłumaczeniem na język angielski) pojawi się w mObywatelu do 25 czerwca.

 1. Potrzebuję informacji o wykonanym teście lub statusie ozdrowieńca. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?

Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat z informacją o teście i / lub statusie ozdrowieńca, wraz z tłumaczeniem na język angielski, będzie dostępny w mObywatelu około 25 czerwca.

 1. Gdzie znajdę aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE?

Stale aktualizowane informacje znajdziesz na stronie: https://reopen.europa.eu/pl

 1. Czy obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą pobrać aplikację mObywatel?

Nie. Aplikacja mObywatel jest dostępna wyłącznie dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty.

 1. W jaki sposób obcokrajowiec lub osoba bez ważnego dowodu osobistego może otrzymać aktualny certyfikat?

Certyfikat powinien być wydany (w formie wydruku) w przychodni realizującej Twoje szczepienie. Certyfikat jest dostępny natychmiast po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.

 1. Skąd pobrać aplikację mObywatel?

Źródło informacji: TVS

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.