święto wszystkich świętych
Aktualności

Święto Wszystkich Świętych – 1 listopada

To właśnie dzisiaj wszyscy się zgromadzimy na cmentarzach, by uczcić pamięć o naszych bliskich, rodzinie, przyjaciołach. Zapalimy znicz i pomodlimy się za nich. Jaka jest historia tego święta?

Święto Wszystkich Świętych odbywa się co roku 1 listopada i jest to święto nieruchome. Po łacińsku mamy nazwę: Sollemnitas Omnium Sanctorum. Uroczystość odbywa się w kościele katolickim ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Po tym świecie – 2 listopada, obchodzimy liturgiczne święto Dnia Zadusznego. Jest to wyraz w wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Święto Wszystkich Świętych: Zwyczaje i tradycje w Polsce

Podczas tego święta i 2 listopada w Dzień Zaduszny Polacy odwiedzają licznie cmentarze, aby przystroić lub ozdobić groby swoich najbliższych kwiatami oraz zniczami. Z kolei Dzień Zaduszny, który jest też zwany Zaduszkami – dla katolików łacińskich oraz wielu innych chrześcijan, to dzień modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych.

1 listopada jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Było tak też w czasach PRL-u, ale kładziono tu nacisk na świecki charakter i nazwano je wówczas: Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Czasem i 2 listopada był wolny, ale tylko i wyłącznie w placówkach oświaty. O tym dniu wolnym decydował dyrektor każdej ze szkół.

Krótkie informacje – 1 listopada

Typ święta: chrześcijańskie
Religie: katolicyzm, anglikanizm, luteranizm, metodyzm
Upamiętnia: wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie

Utrudnienia drogowe w Bytomiu podczas Wszystkich Świętych

Od 30 października są zmiany w organizacji ruchu drogowego oraz w komunikacji miejskiej w pobliżu głównych cmentarzy w Bytomiu. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj.

Źródło informacji: Wikipedia

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.