straż miejska w bytomiu przeprowadza kontrole zakładów wulkanizacyjnych
Aktualności

Straż Miejska sprawdziła zakłady wulkanizacyjne w Bytomiu

Szereg pouczeń i pełno mandatów karnych to efekt kontroli przeprowadzonych w zakładach wulkanizacyjnych. To właśnie Straż Miejska sprawdziła firmy. Nie tylko tam, bo jeszcze w warsztatach samochodowych.

Bytomska Straż Miejska sprawdziła zakłady wulkanizacyjne. Na ten problem zwrócili uwagę zarządcy bytomskich wspólnot mieszkaniowych. To oni zauważyli, że przy terenach gospodarczych leżały porzucone stare opony.

Straż Miejska sprawdziła zakłady wulkanizacyjne w Bytomiu

Zgodnie z ustawą o odpadach, wyżej wymienione firmy mają obowiązek we właściwy sposób pozbywać się opon i innych wytworzonych w wyniku swojej działalności odpadów.

– Oznacza to między innymi, że muszą posiadać umowę  podpisaną z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się odbiorem tego rodzaju odpadów – mówił Bartłomiej Nowakowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bytomiu. – Kontrola wykazała, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadali wymagane dokumenty. Część z nich nie miała podpisanych indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych  oraz rachunków za odbiór odpadów wytworzonych w wyniku działalności – dodał Nowakowski.

Jak podkreśla Straż Miejska w Bytomiu kontrole zakładów będą kontynuowane.

Warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne w Bazie Danych Odpadowych

Właściciele firmy, którzy wytwarzają odpady, a do nich należą warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne mają obowiązek wpisać się do Bazy Danych Odpadowych. Baza Danych Odpadowy co to jest? Baza ta ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami. Takiego wpisu dokonuje Marszałek Województwa, który jest odpowiedni dla firmy. Przedsiębiorstwa są zobowiązane też do składania sprawozdań o odprowadzaniu odpadów.

– Zakłady wulkanizacyjne nie muszą posiadać pozwolenia na składowanie odpadów, gdyż dotyczy to tylko firm, które wytwarzają do 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne. Powinny jednak posiadać system ich składowania i utylizacji w ramach podpisanych umów z firmami zajmującymi się tymi sprawami – mówił Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Gdzie trafiają zużyte opony?

Często też zdarza się, że wymieniając opony w zakładzie wulkanizacyjnym, klient musi się ich pozbyć na własną rękę. W Bytomiu można je także oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy alei Jana Pawła II. To usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W ciągu roku mieszkańcy Bytomia mogą oddać do 8 sztuk zużytych opon.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 14:00 – 18:00, a w sobotę od 9:00 do 13:00.

Źródło informacji: mojbytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.