skwer w parku amendy
Aktualności

Skwer w Parku Amendy będzie odnowiony

Skwer w Parku Amendy w umownej dzielnicy Bytomia – Łagiewnikach otrzyma drugie życie. Tereny zielone zagospodarowuje w ramach projektu MZDiM oraz IRMiR.

Łagiewnicki skwer w Parku Amendy dostanie drugie życie i zostanie świetnie zagospodarowany w tym miejscu. To jest wspólny projekt Miejskiego Zarządu Dróh i Mostów oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Nasze miasta wraz z 20 innymi gminami bierze udział w Programie Kaskadowych Szkoleń Dla Pracowników Samorządów Terytorialnych w zakresie projektowaniai oraz gospodarowania zieleńców.

– Rezultatem tego projektu będzie wykonanie tzw. małej realizacji, czyli zielonego zagospodarowania wybranego fragmentu przestrzeni. Zdecydowaliśmy się na teren w Parku Amendy – mówiła Gabriela Kadłubek, z Działu Zieleni MZDiM.

Skwer w Parku Amendy będzie odnowiony

Te tereny zielone w łagiewnickim parku mają około 622 m2 i są otoczone chodnikiem z kostki brukowej. Przy chodniku postawiono kilka ławek. Obecnie możemy zobaczyć w tym miejscu nasadzenia róż, a za niedługo pojawią się na skwerze wzbogacające roślinność nasadzenia byli, krzewów oraz kompaktowych drzewek w stylu rabat angielskich. Pojawi się także łąka kwietna.

– Zaplanowaliśmy też ustawienie tam donic z roślinami tworzącymi mini ogród sensoryczny. W działania na rzeczy poprawy parkowych przestrzeni będziemy zachęcać lokalne społeczności, a w projekt zaangażował się radny Krzysztof Gawenda – mówiła Gabriela Kadłubek.

Specjalne szkolenia dla jednostek terytorialnych

W ramach tego projektu, pracownicy działu zieleni z MZDiM biorą udział w serii cyklicznych szkoleń interdyscyplinarnych z liderami – trenerami oraz ekspertami IRMiR-u z zakresu dobrych praktyk. Związane są one ze zintegrowanym i partycypacyjnym projektowanie terenów zielonych.

– Udział w tym projekcie to dla nas ciekawe doświadczenie, przestrzeń do dzielenia się wiedzą i podglądania rozwiązań stosowanych w innych miastach w zakresie zagospodarowania zieleni – mówiła Gabriela Kadłubek.

Projekt skweru w Parku Amendy ma zostać zrealizowany do końca kwietnia 2022 roku, ze środków finansowanych przekazanych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

„Projekt “Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” organizowany jest przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów w partnerstwie z Klubem Myśli Strategicznej “Inicjatywy”. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.” – informuje bytomski magistrat.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

More in:Aktualności

You may also like

Comments are closed.